Podlaskie: wyruszyła Piesza Pielgrzymka Rodzin do Krypna

Z Białegostoku wyruszyła po raz 34. Piesza Pielgrzymka Rodzin do Krypna (Podlaskie). Bierze w niej udział kilka tysięcy osób i jest to największa pielgrzymka w archidiecezji białostockiej. Pielgrzymi mają do przejścia około 40 kilometrów, na miejsce dotrą przed godz. 18.

Wrześniowa wędrówka do Krypna od trzydziestu czterech lat jest najliczniejszą pielgrzymką w archidiecezji białostockiej. Zapoczątkował ją arcybiskup senior archidiecezji, ks. abp Stanisław Szymecki. Kapłani podkreślają, że taka wspólna droga i modlitwa łączy ludzi.

„Nawet dziesięć tysięcy pielgrzymów będzie szło, będą oni dołączać do nas także na trasie. Pielgrzymka cieszy się bardzo wielką popularnością wśród rodzin, ale nie tylko, bo biorą w niej też udział osoby samotne. Pogoda dopisała, więc frekwencja też” – powiedział PAP kierownik 34. Pieszej Pielgrzymki do Krypna ks. Marek Kanclerz.

„W pielgrzymce uczestniczy szczególnie dużo dzieci i młodzieży. Pielgrzymują, by podziękować za wakacyjny wypoczynek i zawierzyć nowy rok szkolny opiece Maryi. Wraz z nimi pielgrzymują także ich rodzice, a nawet dziadkowie. Ta pielgrzymka od początku była pielgrzymką rodzinną i w takim klimacie chcemy ją utrzymać” – mówił ks. Kanclerz.

W tym roku pątnikom towarzyszy hasło: „Jeden Duch”, które nawiązuje do trwającego w kościele roku liturgicznego pod hasłem „Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym”.

„Chcemy, poprzez pielgrzymowanie z tymi słowami, przybliżyć wszystkim dary Ducha Świętego i zwrócić uwagę na to, do czego nas to wzywa” – wyjaśnił kierownik pielgrzymki.

Jedna z uczestniczek powiedziała PAP, że ludzie idąc proszą o łaski dla siebie i swoich rodzin, a ta pielgrzymka jednoczy rodziny.

„Idąc, chcemy zaakcentować też opiekę naszej Matki Pocieszenia w Krypnie, zawierzając jej nasze rodziny, nasze sprawy Panu Bogu przez wstawiennictwo Matki Bożej” – powiedział PAP jeden z pątników.

W tym roku białostoccy harcerze, z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, zabrali na pielgrzymi szlak dużą biało-czerwoną flagę.

Pielgrzymkę zakończy wieczorna uroczysta Msza św. w Sanktuarium w Krypnie, gdzie znajduje się słynący łaskami obraz Matki Bożej Pocieszenia, którego koronacji ponad trzydzieści lat temu dokonał prymas Polski ks. abp Józef Glemp, ale kult tego miejsca trwa od XVI wieku.

Proboszcz i kustosz Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Krypnie ks. Grzegorz Bołtruczuk przekazał, że według legend wizerunek Matki Bożej pojawił się na drzewie, a tytuł nadali mu ludzie, którzy otrzymywali tu łaski pocieszenia.

„Wszystkie swoje problemy chcą złożyć, by wrócić umocnionymi, pocieszonymi z siłą, nadzieją do dobrego życia” – powiedział.

W Sanktuarium w Krypnie istnieje zwyczaj zanoszenia przed wizerunek Matki Bożej woskowych figur symbolizujących części ciała człowieka.

„Nie ma to nic wspólnego z zabobonami czy czarami – jest to tradycja ludowa. Ma być to symbol zawierzenia Panu Bogu za wstawiennictwem Matki Bożej. Jest to tylko znak, symbol pomocy, gdy człowiek np. na coś choruje” – tłumaczył ks. Bołtruczuk.

W sumie z archidiecezji białostockiej od maja wyruszyło kilkanaście pielgrzymek. Były to np. grupy pielgrzymkowe samych mężczyzn, kobiet czy uczniów. Pątnicy pielgrzymowali do lokalnych sanktuariów; wyruszyli też na Jasną Górę i do Wilna. Pielgrzymka Rodzin do Krypna pomału kończy sezon pielgrzymkowy w archidiecezji, jeszcze tylko za tydzień w sobotę odbędzie się Piesza Pielgrzymka z Krzyżami do sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Świętej Wodzie, a 16 września w niedzielę w Świętej Wodzie spotkają się parlamentarzyści i pracownicy administracji rządowej i samorządowej województwa podlaskiego.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl