Podlaskie: powstaną punkty informacji o funduszach unijnych

Od października w Łomży i Suwałkach (Podlaskie) mają działać punkty informacyjne o unijnych funduszach i zasadach korzystania z unijnych programów. Do tej pory taki punkt informacyjny o wszystkich programach operacyjnych był w Podlaskiem tylko w Białymstoku.

Chodzi o tworzenie punktów w ramach sieci PIFE – Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich, koordynowanej przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju.

Jak powiedziała PAP Barbara Likowska-Matys z departamentu rozwoju regionalnego w Urzędzie Marszałkowskim w Białymstoku, będzie to znaczne ułatwienie dla osób, które będą mogły skorzystać z takiej pomocy w swoim mieście, zamiast jechać np. z Suwałk po informacje aż do Białegostoku.

W najbliższy poniedziałek ruszy konkurs na prowadzenie takich punktów informacyjnych w Łomży i Suwałkach. Mogą w nim startować samorządy i organizacje pozarządowe, a ich zadaniem będzie m.in. udzielanie informacji o funduszach unijnych czy organizowanie szkoleń i warsztatów. Zainteresowani swoje oferty mogą składać do 10 września.

Punkty (nazwane lokalnymi punktami informacyjnymi funduszy europejskich) mogłyby zacząć działać już w październiku, pieniądze na ten cel będą pochodziły z funduszy unijnych. Na działalność jednego punktu do końca roku ma być to maksymalnie 75 tys. zł. Likowska-Matys poinformowała, że umowy z wyłonionymi w konkursie podmiotami zostaną podpisane na czas do końca roku, a jeśli się one sprawdzą – zostaną przedłużone.

W zakresie ich działalności będzie też prowadzenie punktów mobilnych – te miałyby zacząć działać jeszcze w tym roku. Dzięki temu z informacją o unijnych funduszach można byłoby dotrzeć do każdej gminy.

Główny Punkt Informacyjny, działający obecnie w Białymstoku (w budynku Urzędu Marszałkowskiego przy ul. Poleskiej, gdzie mieści się m.in. departament rozwoju regionalnego), udziela informacji zainteresowanym z całego województwa. Można uzyskać tam informacje osobiście, telefonicznie czy drogą mailową. W ramach tzw. punktu mobilnego jego pracowników można spotkać m.in. na organizowanych w regionie imprezach, targach, jarmarkach itp.

Likowska-Matys dodała, że zainteresowane osoby pytają m.in. o wytyczne dotyczące konkursów, czy się do nich kwalifikują, o rozliczenie dotacji czy o system pożyczek i poręczeń. Obecnie coraz więcej osób pyta się o nową unijną perspektywę finansową na lata 2014-2020.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl