fot. pixabay.com

W woj. podlaskim ruszył projekt propagujący nowy model domowej opieki nad nieuleczalnie chorymi na terenach wiejskich

Nowy model domowej opieki nad osobami nieuleczalnie chorymi, niesamodzielnymi, na terenach wiejskich ma pokazać projekt „Dać to, czego naprawdę potrzeba”, którego realizacja zaczęła się w województwie podlaskim – poinformowano dziś na konferencji prasowej w Białymstoku.

Ma on uzupełniać dotychczasową formę opiekę nad takimi osobami.

Projekt jest dofinansowany przez Komisję Europejską. Realizuje go Fundacja Hospicjum Proroka Eliasza, województwo podlaskie (Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej), OWOP-Ośrodek Wspierania Organizacji Pozarządowych, Instytut Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN.

Inicjator projektu, Fundacja Hospicjum Proroka Eliasza, od 10 lat zajmuje się pomocą osobom nieuleczalnie chorym na terenach wiejskich w gminach w regionie. Często to osoby samotne, w podeszłym wieku. Rejony, w których mieszkają, należą do wyludniających się, są słabo rozwinięte.

Prezes Fundacji, dr Paweł Grabowski, powiedział na konferencji, że projekt ma pokazać skuteczność opieki długoterminowej nad takimi osobami, bo w trakcie wieloletniej pracy Fundacji pokazano, że system, który obecnie proponuje państwo, jest – jak ocenił – „niewystarczający”.

„Nie działa to wszystko dobrze. Wiele osób nie dostaje opieki takiej, jaką mogłoby, jakiej potrzebuje” – mówił dr Paweł Grabowski.

Dodał, że system, który jest proponowany, polega na tworzeniu sieci wsparcia.

W opisie projektu podano, że chodzi o sieć pomocy zarówno ze strony grup nieformalnych, sąsiadów, instytucji publicznych, organizacji pozarządowych. Wsparcie mają także dostać rodziny podopiecznych, które często są opiekunami chorych.

„Kluczowym elementem innowacji jest koordynator opieki osób zależnych, który spełnia rolę <<ogniwa>> spajającego potrzeby pacjentów z działaniami sieci. Działający w ten sposób mechanizm zaspokajać będzie realne potrzeby zdrowotne oraz dawać możliwość elastycznego dopasowania opieki do potrzeb podopiecznych” – wyjaśniono w opisie projektu.

Przez 3 lata trwania projektu, nowy model opieki będzie testowany w 5 gminach województwa podlaskiego: Gródek, Narew, Narewka, Zabłudów, Michałowo.

Dr Paweł Grabowski zaznaczył, że budowanie sieci wymaga spotkań. Pandemia spowodowała, iż projekt rusza z opóźnieniem.

„Nie wyobrażaliśmy sobie, żeby spotkania odbywały się zdalnie” – mówił dr Paweł Grabowski.

Iwona Zaborowska z OWOP powiedziała, że projekt jest innowacją społeczną. Jest szansa, iż będzie upowszechniany w innych miejscach w kraju i Europie.

Urząd marszałkowski doprecyzował, że z Europejskiego Programu na Rzecz Zatrudnienia i Innowacji Społecznych pochodzi na ten projekt 712,4 tys. euro. Cała wartość projektu to 890,5 tys. euro.

Marszałek województwa podlaskiego, Artur Kosicki, oznajmił, że cel projektu to pomoc osobom ciężko chorym, niesamodzielnym na terenach wiejskich, gdzie jest znacznie słabsza niż w większych miastach możliwość pomocy.

„Mam nadzieję, że powstaną z tego dobre wnioski, dobre działania, które przyczynią się do pomocy osobom chorym, nieuleczalnie chorym, niesamodzielnym tak, żeby faktycznie uzupełnić te działania, które są realizowane w ramach pomocy rządu, bo wiemy, że my tutaj u siebie w regionie, lepiej wiemy niż rząd jak można pewne działania podjąć, z jakimi inicjatywami wystąpić tak, żeby jeszcze ta pomoc wyglądała lepiej” – powiedział marszałek.

PAP

drukuj