fot. Paulina Lęcznar

Podkarpacka brygada OT rośnie w siłę

W najbliższą sobotę, w godzinach porannych, kolejni ochotnicy przekroczą bramę koszar jarosławskiego Batalionu Lekkiej Piechoty, który wchodzi w skład 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. 16-dniowe szkolenie podstawowe będzie prowadzone w Dębicy przez instruktorów z 33. Batalionu Lekkiej Piechoty. Podsumowaniem będzie uroczysta przysięga wojskowa, która odbędzie się 5 grudnia.

16-dniowe szkolenie podstawowe kandydaci rozpoczną już w najbliższą sobotę 20 listopada, tuż po przekroczeniu bramy koszar w Jarosławiu przy ul. 3 Maja 67. Po przeprowadzeniu przez komisję rekrutacyjną niezbędnych formalności ewidencyjnych, już w pierwszym dniu, ochotnicy przejdą test sprawności fizycznej, który składa się z marszobiegu na dystansie 3 km, skłonów tułowia oraz pompek. Kolejne dni ochotnicy spędzą w garnizonie Dębica. Wykwalifikowana kadra instruktorska z 33. Batalionu Lekkiej Piechoty zadba o przygotowanie taktyczno – strzeleckie przyszłych Terytorialsów.

Podczas szkolenia taktycznego rekruci odbędą praktyczne ćwiczenia niezbędne żołnierzowi do przetrwania w czasie działań wojennych. Dla naszych kandydatów priorytetem będzie szkolenie strzeleckie, w tym budowa i obsługa karabinka, teoria strzału i nauka prowadzenia ognia. Instruktorzy przygotują też kandydatów z zasad zachowania na współczesnym polu walki, topografii oraz udzielaniu pierwszej pomocy. W ostatnim dniu szkolenia podstawowego kandydaci pełniący terytorialną służbę wojskową odbędą egzamin, czyli tzw. „pętlę taktyczną”. Podczas tego testu każdy żołnierz wykona wiele zadań ogniowych i taktycznych.

Na zakończenie szkolenia podstawowego, 5 grudnia, żołnierze złożą przysięgę wojskową na sztandar 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego, ps. „Pług”.  Informacja o miejscu, w którym odbędzie się uroczystość, zostanie podana bliżej terminu złożenia przez żołnierzy przysięgi.

***

Służbę w WOT kierujemy do wszystkich chętnych, którzy chcą sprawdzić swoje możliwości oraz realizować życiowe plany związane ze służbą Ojczyźnie. Proponujemy też rozwój osobisty poprzez udział w kursach specjalistycznych i kwalifikacyjnych. Dla chętnych, którym najbliższy termin nie sprzyja mamy dobrą wiadomość. Kolejne i ostatnie szkolenie w tym roku rozpocznie się 18 grudnia.

 

kpt. Witold Sura, rzecznik prasowy 3 PBOT

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl