fot. WOT

Zachodniopomorskie: Ponad 20 ochotników wstąpiło w szeregi WOT

Ponad 20 nowych ochotników wstąpiło w szeregi 14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Formacja wznowiła też szkolenia dla swoich żołnierzy po przerwie związanej z pandemią koronawirusa.

„Po przerwie spowodowanej epidemią Covid-19 Brygada przyjęła wreszcie nowych żołnierzy-ochotników. To osoby, które przed wybuchem pandemii zdążyły przejść badania lekarskie i psychologiczne. Teraz 23 nowych żołnierzy zostało wcielonych do jednostki. Dostali mundury i broń, i rozpoczęli pierwsze po przerwie szesnastodniowe szkolenie podstawowe” – poinformował w niedzielę rzecznik prasowy 14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej Marcin Górka.

Tzw. szesnastka to obowiązkowe szkolenie dla ochotników, którzy wcześniej nie służyli w wojsku i nie pracowali w służbach mundurowych. Nowi żołnierze, skoszarowani w jednostce w szczecińskich Podjuchach, będą uczyli się od podstaw posługiwania bronią, wojskowej taktyki i udzielania pomocy przedmedycznej. Przysięgę wojskową złożą 19 czerwca.

Wznowiono też szkolenia rotacyjne. Ponad 60 osób wzięło udział w weekendowych zajęciach na strzelnicy i ćwiczeniach z taktyki wojskowej.

„Wszyscy, żołnierze i my oficerowie dowództwa mówimy: wreszcie!” – powiedział, cytowany w komunikacie dowódca 14. ZBOT płk Grzegorz Kaliciak.

„Wreszcie szkolimy się, wreszcie przyjmujemy nowych żołnierzy. Wszystko w >>nowej normalności<<, bo wchodzącym mierzona jest temperatura, obowiązuje dezynfekowanie rąk, staramy się zachowywać odstępy podczas zajęć” – dodał.

Płk Kaliciak wskazał, że terytorialsi nie zaniedbują też działań pomocowych, choć już w mniejszym zakresie. Od marca br. ok. 80 proc. zachodniopomorskiej brygady brało codziennie udział w operacji „Odporna Wiosna”. Żołnierze m.in. wzięli udział w zamykaniu granic, prowadzili patrole prewencyjne z policją i strażą graniczną, organizowali transporty z pomocą dla gmin i organizacji pozarządowych, pobierali wymazy od osób skierowanych na kwarantannę, opiekowali się kombatantami i osobami starszymi, dostarczali karmę zwierzętom ze schronisk.

„Pandemia pokazała, jak jesteśmy potrzebni lokalnej społeczności. Potrzebujemy jednak więcej i więcej żołnierzy. Zamierzamy uruchomić kolejne bataliony: w Wałczu, Trzebiatowie, jeśli będą chętni – to także w Koszalinie. Ta służba nie koliduje z nauką czy pracą zawodową, o czym nasi żołnierze już się przekonali” – powiedział płk Kaliciak.

14 Zachodniopomorska Brygada Obrony Terytorialnej liczy blisko 300 żołnierzy. Jej sztab mieści się w Szczecinie-Podjuchach, a pierwszy batalion lekkiej piechoty powstał w Choszcznie.

PAP

drukuj