fot. PAP/Marcin Bielecki

Zachodniopomorskie: 70 kombatantów na „Wakacjach dla Bohatera”

70 kombatantów – głównie II wojny światowej – uczestniczy w koncertach, spotkaniach z młodzieżą i zabiegach leczniczych w Międzyzdrojach. „Wakacje dla Bohatera” zorganizowane zostały po raz trzeci.

„Jestem zachwycona, jest bardzo miłe otoczenie, są miłe spotkania, wspaniałe wspomnienia. Poznajemy się nawzajem już kiedy jesteśmy dojrzałymi babciami i dziadkami, ale wciąż się czujemy jak dziewczyny i chłopaki” – powiedziała sanitariuszka z Powstania Warszawskiego Janina Ostrowska-Kin, ps. „Janeczka”.

Wśród atrakcji przygotowanych dla weteranów znalazło się m.in. wyjście do oceanarium, wspólne oglądanie filmów, spacery, koncerty, bankiety czy spotkania z młodzieżą. Organizatorzy dużą wagę przywiązują do zapewnienia uczestnikom wypoczynku zabiegów leczniczych.

„Żeby tak się mną opiekować, to jest niespotykane (…). A kiedy jestem wśród tych wszystkich wojaków, czuję się, jakbym miał dwadzieścia lat” – powiedział weteran spod Monte Cassino ppłk Antoni Łapiński.

„Dla mnie ważnym elementem każdego wyjazdu jest to, że dowiaduję się, jak mogę im pomóc później, w ciągu roku” – podkreślił organizator wyjazdu Tomasz Sawicki ze stowarzyszenia Paczka dla Bohatera.

Największą grupą wypoczywającą w Międzyzdrojach są Powstańcy Warszawscy, ale też żołnierze kresowi, żołnierze gen. Maczka i gen. Andersa czy Żołnierze Wyklęci.

„Chcemy integrować te środowiska, są też więc opozycjoniści czy weterani misji pokojowych” – dodał Tomasz Sawicki.

Kombatantami opiekuje się 20 wolontariuszy.

„Nikt nie zabierze nam tego, że mówią do nas >>nasi wnusie<< i tego, kiedy opowiadają swoje historie. To dla nas największa zapłata” – podkreślił Sawicki.

„Wakacje dla Bohatera” organizowane są dzięki darczyńcom. Potrwają do poniedziałku.

PAP


[GALERIA] Siedemdziesięciu kombatantów wypoczywa w Międzyzdrojach podczas III edycji Wakacji dla Bohatera – fot. PAP/Marcin Bielecki. 

drukuj