fot. PAP/Jakub Kamiński

Plan naprawy służby zdrowia według G. Schetyny

Lider Platformy Obywatelskiej przedstawił 9-punktowy plan naprawy służby zdrowia. Grzegorz Schetyna mówił o nim podczas konwencji Koalicji Europejskiej w Płocku.

Wśród propozycji jest skrócenie terminu oczekiwania do specjalisty – ma być nie dłuższy niż 21 dni. Oczekiwanie na SOR nie może trwać dłużej niż 60 minut. Trzecim punktem planu ma być Europejski Program Walki z Rakiem. Według Schetyny dzięki tym rozwiązaniom polska służba zdrowia może funkcjonować tak, jak w Szwecji czy Niemczech. Lider Koalicji Europejskiej zapowiedział, że za dodatkowe 100 mld zł, które ma uzyskać z UE, ruszą trzy programy m.in. europejska ochrona zdrowia.

Do obietnic PO dotyczących służby zdrowia odniósł się poseł Tomasz Latos, szef sejmowej Komisji Zdrowia. Przypomniał, że rząd Zjednoczonej Prawicy w tym roku na służbę zdrowia przeznaczy 100 mld zł.

My nie obiecujemy, tylko działamy. Robimy konkretne rzeczy. 100 mld zł na służbę zdrowia, a nawet więcej, będzie już w tym roku. Jest przygotowana też stosowna poprawka ustawowa do Narodowego Funduszu Zdrowia. […]Oni już mieli swoje szanse przez 8 lat rządów, kiedy tych pieniędzy na służbę zdrowia było bardzo mało i było wiele różnych problemów, które my musimy teraz naprawiać. Oczywiście, że jeszcze wiele rzeczy jest do zrobienia, ale lepiej PO niech tego nie robi, bo tego nie potrafi. Oni tylko potrafią obiecywać i gadać, a jak przychodzi do rządzenia to są nieskuteczni – zaznaczył Tomasz Latos.

Konwencje Koalicji Europejskiej i Prawa i Sprawiedliwości przed wyborami do Parlamentu Europejskiego odbędą się także jutro w Szczecinie.

Do urn w Polsce pójdziemy 26 maja; wybierzemy 52 europosłów.

RIRM

drukuj