fot. M. Borawski/Nasz Dziennik

Schetyna chce wyjaśnienia odwołania Arabskiego z funkcji ambasadora

Były szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Grzegorz Schetyna chce, by minister Witold Waszczykowski wytłumaczył odwołanie Tomasza Arabskiego ze stanowiska ambasadora w Hiszpanii. Według Schetyny Arabski „dobrze sprawował” swoją funkcję.

Na stanowisko Tomasz Arabski został nominowany przez rząd Donalda Tuska. Wcześniej był szefem kancelarii premiera. Arabski odpowiadał m.in. za organizację lotu polskiej delegacji z prezydentem Lechem Kaczyńskim do Smoleńska.

Taka osoba nie powinna reprezentować Polski, decyzja szefa MSZ daje nadzieję na sprawiedliwość – mówi Zuzanna Kurtyka, wdowa po śp. Januszu Kurtyce, który zginął w katastrofie smoleńskiej.

– Państwo powinno być reprezentowane przez osoby godne, a nie osoby, nad którymi ciążą zarzuty. Być może te zarzuty w tym momencie wreszcie – mam taką nadzieję – zostaną postawione. Jest to według mnie krok do podstawowej sprawiedliwości dziejowej, a również krok do prawidłowych standardów postępowania państwa. Dyplomacja polska, placówki konsularne, które są na świecie nie były reprezentowane przez osoby, które mają swoją przeszłość w Polsce zniszczoną, niejasną, niepewną, być może przestępczą. A taka procedura była , niestety, uprawiana przez ostatnie lata. To, myślę, dyskredytuje wizerunek naszego kraju. wreszcie coś drgnęło w tej sprawie – stwierdza Zuzanna Kurtyka.

Prokuratura, która prowadziła śledztwo ws. organizacji lotu do Smoleńska stwierdzała, że doszło do nieprawidłowości. Nikt nie usłyszał wówczas zarzutów. Co więcej, minister Waszczykowski wstrzymał rozpoczęcie urzędowania na stanowisku szefa polskiej placówki w Kijowie przez Marcina Wojciechowskiego. Przedłużony ma być pobyt na Ukrainie obecnego ambasadora Henryka Litwina.

Arabski był ambasadorem Polski w Hiszpanii od 2013 r.

RIRM

drukuj