fot. PAP/Paweł Supernak

G. Schetyna ubiega się o funkcję przewodniczącego PO

Grzegorz Schetyna, dotychczasowy szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych, zapowiedział, że będzie ubiegał się o funkcję przewodniczącego Platformy Obywatelskiej.

Polityk na antenie telewizji publicznej stwierdził, że zna partię, a także współbudował ją od – jak mówił – pierwszego dnia.  W związku z tym Schetyna zadeklarował, że chce poprosić partyjnych kolegów o „kredyt zaufania”.

Jako zadania dla PO na przyszłość polityk wymienił, m.in. pracę w gminie. Według szefa MSZ-u takie rozwiązanie przywróci świetność  partii  i będzie kluczem do „zwycięstwa”.

Prof. Arkady Rzegocki, politolog, mówi, że po przywódczej porażce Ewy Kopacz szanse Schetyny na objęcie funkcji szefa PO znacznie wzrosły.

– Co prawda Platforma Obywatelska mocno się podzieliła na kilka zwalczających się obozów i Grzegorz Schetyna przez wiele lat był odsunięty od tego głównego nurtu, ale porażka partii pod przywództwem Ewy Kopacz otwiera jak gdyby na nowo walkę o przywództwo. Brak Donalda Tuska, który jest w Brukseli powoduje, że osobą, która ma największe szanse na przejęcie przywództwa w Platformie jest właśnie Grzegorz Schetyna. Przywództwo Ewy Kopacz się kończy. Nie była ona osobą, która ciężką pracą przez wiele lat zdobywała przywództwo i spory autorytet wśród członków partii i wśród Polaków, tylko została przywódcą z nadania Donalda Tuska – przypomina prof. Arkady Rzegocki.

W listopadzie Rada Krajowa PO ustali kalendarz wyborów wewnętrznych w partii – w kołach, powiatach, regionach i na szefa Platformy Obywatelskiej.

Takie decyzje miały zapaść na ostatnim posiedzeniu zarządu Platformy. Wówczas premier Ewa Kopacz poinformowała, że będzie ubiegać się o funkcję przewodniczącego PO.

RIRM

 

drukuj