Autorstwa PKO Bank Polski - https://www.pkobp.pl, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=59738048

PKO BP: W marcu br. kontynuacja podwyżek stóp procentowych

Zacieśnianie polityki pieniężnej będzie kontynuowane w marcu 2022 roku, czemu będzie sprzyjała nowa projekcja Narodowego Panku Polskiego (NBP), z prawdopodobnie znacznie wyższą od poprzedniej ścieżką inflacji i dłuższym okresem jej podwyższonego poziomu – ocenili ekonomiści PKO BP.

8 lutego br. Rada Polityki Pieniężnej (RPP) podniosła wszystkie stopy procentowe o 50 pkt bazowych. Główna referencyjna stopa NBP wzrosła do 2,75 proc. Jednocześnie RPP podjęła decyzję o podwyższeniu stopy rezerwy obowiązkowej z 2,0 do 3,5 proc.

Jak zaznaczyli w komentarzu ekonomiści PKO BP, była to piąta z rzędu podwyżka podstawowych stóp NBP i trzecia z kolei w skali 50 pkt bazowych w prowadzonym przez NBP cyklu zacieśniania polityki pieniężnej.

„Stopa referencyjna jest obecnie najwyższa od czerwca 2013. Z komunikatu NBP wynika, że stopy procentowe mogą nadal rosnąć (utrzymuje się ryzyko przekroczenia celu inflacyjnego w średnim terminie), a ostateczna skala zacieśniania będzie (podobnie jak sugerowano w poprzednim miesiącu) uzależniona od napływających danych” – wskazali analitycy.

Zwrócili uwagę, że choć decyzja RPP była zgodna z konsensusem rynkowym, pierwotna reakcja kursu złotego (osłabienie o 2 gr) może wskazywać, że część rynku oczekiwała bardziej zdecydowanego ruchu.

„W komunikacie umieszczono jednak stwierdzenie, że aprecjacja złotego byłaby spójna z kierunkiem prowadzonej polityki pieniężnej (zgodnie w niedawną wypowiedzią Prezesa NBP). W połączeniu z decyzją o podwyżce stopy rezerwy obowiązkowej (co ogranicza złotową płynność i sprzyja wzrostowi stawki POLONIA bliżej stopy referencyjnej NBP, a więc zwiększa efektywne +carry+ na złotym i działa w kierunku jego aprecjacji) sprzyjało to powrotowi notowań złotego do mocniejszych poziomów” – podkreślili analitycy.

Jak przewidują, zacieśnianie polityki pieniężnej będzie kontynuowane w marcu 2022 r., czemu będzie sprzyjała nowa projekcja NBP, z prawdopodobnie znacznie wyższą od poprzedniej ścieżką inflacji i dłuższym okresem jej podwyższonego poziomu.

„Nadal zakładamy, że stopa referencyjna wzrośnie do 3,50 proc., ale ryzyko dla takiego scenariusza jest zdecydowanie po stronie większej skali podwyżek. Podkreślenie roli kanału kursowego i podwyżka rezerwy obowiązkowej wskazują, że NBP jest gotowy stosować szeroki zakres działań zacieśniających warunki monetarne, co może ograniczać skalę niezbędnych podwyżek stóp procentowych” – stwierdzili ekonomiści PKO BP.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl