fot. PAP/Rafał Guz

PKN Orlen sfinalizuje przejęcie Energi w kwietniu przyszłego roku

W kwietniu 2020 roku PKN Orlen sfinalizuje przejęcie Energi. Według zapowiedzi prezesa Orlenu Daniela Obajtka, za 10-15 lat na stacjach polskiego giganta paliwowego, będzie można kupić także energię elektryczną.

Grupa Orlen dziś kojarzona jest głównie z paliwami, ale zakres działalności koncernu jest znacznie szerszy.

– Orlen to nie tylko paliwo, to także energia, nawozy, asfalty. To choćby nawet detal, który bardzo mocno się rozwija. Orlen to cała petrochemia, wiele dodatków do petrochemii. To też tworzywa – wskazuje prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

I to właśnie kolejne inwestycje związane z wytwarzaniem energii są wpisane w strategiczne działania spółki na najbliższe lata.

– Jesteśmy producentem energii elektrycznej i to czwartym w kraju. Produkujemy ponad 8 terawatogodzin – mówi Daniel Obajtek.

Koncern zdecydował się na przejęcie Energi. Taki proces da nowe możliwości – zaznacza pełniący obowiązki prezesa Energii Grzegorz Ksepko.

– Na pierwszy rzut oka widzimy tutaj bardzo istotne szanse rozwojowe, jeśli chodzi o grupę Energa. Mamy nadzieje, że te szanse rozwojowe będą w takiej konfiguracji realizowane – podkreśla Grzegorz Ksepko.

Jednym z celów ma być rozwój odnawialnych źródeł energii. Po przejęciu Energi Orlen stanie się energetycznym potentatem.

– Zarówno Orlen, jak i Energa, to spółki kontrolowane przez Skarb Państwa i jako takie przede wszystkim muszą dbać o jego interes. Ten interes jest tutaj nadrzędny – mówi Grzegorz Ksepko.

Jak zapowiada prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, współpraca z Energą sprawi, że za 10-15 lat na stacjach – oprócz paliw – będzie można kupić także energię elektryczną.

– Oczywiście nie posiadamy sieci dystrybucyjnej. Energa ją posiada. Nie posiadamy rozwiniętej tak sprzedaży, jak Energa. Jesteśmy więc spółką, która ma, jak gdyby komplementarne połączenie – zaznacza Daniel Obajtek.

Wstępny wniosek w sprawie przejęcia Energi przez PKN Orlen został już przesłany do Komisji Europejskiej. Zawarto w nim harmonogram transakcji. Wiadomo, że rozpoczęcie przyjmowania zapisów na akcje Energi wyznaczono na koniec stycznia 2020 roku. Proces zakończy się 9 kwietnia i także w kwietniu cała transakcja zostanie rozliczona. Energa dalej ma pozostać firmą gdańską.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl