fot. https://www.facebook.com/obajtekdaniel/photos

Prezes PKN Orlen: Wytwórnia tlenu i azotu wzmocni przewagi konkurencyjne i zyski. Skorzysta też polska gospodarka

Mająca powstać w zakładzie głównym PKN Orlen w Płocku (Mazowieckie) wytwórnia tlenu i azotu wzmocni przewagi konkurencyjne i zyski koncernu, na czym skorzysta także polska gospodarka – ocenił prezes PKN Orlen, Daniel Obajtek. Całkowita wartość inwestycji wyniesie ok. 760 mln zł.

PKN Orlen poinformował we wtorek, iż „zainwestuje w nowoczesną i efektywną energetycznie wytwórnię tlenu i azotu w zakładzie produkcyjnym w Płocku”. Koncern oznajmił, iż zawarł umowę na budowę instalacji podstawowej, która powstanie w pierwszym etapie projektu.

„Całkowita wartość inwestycji wyniesie ok. 760 mln zł, a jej oddanie do użytku planowane jest na początku 2025 roku” – zapowiedziano w komunikacie.

Jak podał koncern, budowa nowej wytwórni rozpocznie się już wkrótce, a wykonawcą instalacji podstawowej będzie Linde GmbH, Linde Engineering, „największa na świecie firma w branży gazów technicznych”.

Według PKN Orlen wytwarzany w nowej instalacji gazowy tlen i azot będzie wykorzystywany na potrzeby spółki, w tym w powstającym kompleksie na terenie jej zakładu głównego w Płocku instalacji Olefiny III. Dodatkowo, jak zaznaczył koncern, realizacja inwestycji pozwoli rozszerzyć portfolio o kolejne wysokomarżowe produkty, na które systematycznie rośnie zapotrzebowanie, m.in. branży przemysłowej, chemicznej, spożywczej i medycznej.

„Wytwórnia, która powstanie w zakładzie w Płocku, zwiększy podaż tlenu i azotu, wykorzystywanych w naszych zaawansowanych procesach produkcyjnych. To z kolei przełoży się na wzrost produktów końcowych. W nowoczesnej instalacji będziemy wytwarzać również wysokomarżowe gazy szlachetne, odpowiadając na coraz większe potrzeby przemysłu. W efekcie wzmocnimy przewagi konkurencyjne i zwiększymy zyski, na czym skorzysta także polska gospodarka” – powiedział prezes PKN Orlen, Daniel Obajtek.

Daniel Obajtek ocenił przy tym, iż koncern skutecznie wdraża strategię Orlen2030, rozwijając kompetencje w obszarze petrochemii i budując łańcuch wartości skoncentrowany na produktach, które generują najwyższe marże.

PKN Orlen przypomniał, że w jego głównym zakładzie produkcyjnym w Płocku działają już dwie wytwórnie skroplonego tlenu i azotu. Gazy są wykorzystywane na potrzeby własne spółki, m.in. do produkcji olefin.

„Zdolności wytwórcze nowej instalacji, która powstanie na początku 2025 r., będą trzykrotnie wyższe niż obu istniejących wytwórni i wyniosą 38,5 tys. Nm3/h tlenu oraz 75 tys. Nm3/h azotu. To ilość, która pozwoli zaspokoić potrzeby płockiego zakładu” – wyliczył koncern.

Jak zapowiedział PKN Orlen, w wyniku realizacji inwestycji będzie on produkował także tlen i azot w postaci ciekłej, które są powszechnie stosowane m.in. w branży medycznej. Koncern oznajmił zarazem, iż poszerzy również swoje portfolio o dodatkowe produkty wysokomarżowe, które będą sprzedawane klientom zewnętrznym – gazy szlachetne, jak argon, który wykorzystywany np. do napełniania żarówek i lamp jarzeniowych, krypton – stosowany m.in. w lampach stroboskopowych używanych na pasach startowych lotnisk, ksenon – wykorzystywany do produkcji laserów czy reflektorów samochodowych, neon – stosowany w produkcji nośników reklamowych oraz hel – mający coraz częściej zastosowanie w diagnostyce medycznej.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl