fot. Monika Bilska

P. Mucha: Izba Dyscyplinarna SN jest ważnym elementem reformy polskiego wymiaru sprawiedliwości

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego jest ważnym elementem reformy polskiego wymiaru sprawiedliwości – mówi wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha w odpowiedzi na wyrok Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego. Minister podkreśla, że prezydent Andrzej Duda kieruje się zasadą: zero tolerancji dla przewinień dyscyplinarnych sędziów.

– To rozstrzygnięcie musi budzić wątpliwości, musi budzić zdumienie. Oczywiście jest tak, że ten wyrok Sądu Najwyższego wydany w ramach Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych to nie jest ogólne stanowisko, które byłoby wiążące w każdym wypadku dla innych składów orzekających SN czy w ogóle dla całego systemu, bo wyroki SN wydane w takich pojedynczych składach nie mają takiej mocy powszechnie obowiązującej. (…) Nie widzę wskazanych żadnych szczegółowych przesłanek – zobaczymy, jak to będzie w uzasadnieniu – które pozwalałyby formułować dwie takie tezy, które tam wybrzmiały w tym komunikacie zewnętrznym. Na jakiej podstawie jest sformułowany zarzut braku niezależności Krajowej Rady Sądownictwa, jakie dowody na tę okoliczność zostały przytoczone? – wskazuje wiceszef Kancelarii Prezydenta RP Paweł Mucha.

 

– Pan prezydent mówi bardzo wyraźnie: chcemy reformować wymiar sprawiedliwości. Bardzo ważnym elementem reformy wymiaru sprawiedliwości jest sądownictwo dyscyplinarne. Taka zasada: zero tolerancji dla przewinień dyscyplinarnych sędziów. Elementem tej reformy jest Izba Dyscyplinarna. Sędziowie tej izby zostali powołani zgodnie z konstytucją, zgodnie z ustawą, zgodnie z wszelkimi wymogami. Globalne uznawanie, że izba nie spełnia przymiotu niezależności na zasadzie subiektywnej, (…) jest rozstrzygnięciem głęboko nietrafnym – dodaje.

 

TV Trwam News

drukuj