fot. wikipedia.org/wiki/Polski_Koncern_Naftowy_Orlen

Orlen Projekt i PGNiG Gazoprojekt będą wspólnie realizować usługi inżynierskie na rzecz Grupy Orlen

Orlen Projekt i PGNiG Gazoprojekt podpisały umowę ramową dotyczącą wspólnej realizacji usług inżynierskich na rzecz Grupy Orlen. Według Orlen Projekt współpraca pozwoli zwiększyć dostępność oferty spółki, a PGNiG Gazoprojekt zyska możliwość świadczenia usług w nowych obszarach.

„Orlen Projekt i PGNiG Gazoprojekt będą wspólnie realizować usługi inżynierskie na rzecz Grupy Orlen. Spółki podpisały w tej sprawie umowę ramową” – ogłosił w środę Orlen Projekt.

Spółka podkreśliła, że działalność biznesowa obu podmiotów inżynierskich – z Grupy Orlen i PGNiG – „jest realizowana w podobnych, często komplementarnych zakresach kompetencyjnych”, opierając się na zadaniach projektowych oraz doradczych.

Jak zaznaczono w informacji, „współpraca pozwoli Orlen Projekt na zwiększenie dostępności jej oferty, natomiast Gazoprojekt uzyska możliwość świadczenia usług w nowych obszarach, przy wykorzystaniu kompetencji spółki”.

„Dążąc do doskonałości operacyjnej i poprawy efektywności realizowanych projektów inwestycyjnych, podjęliśmy współpracę z kolejną firmą projektową, PGNiG Gazoprojekt, która umożliwi wykorzystanie potencjału oraz wiedzy pracowników obu spółek. Nasza współpraca pozwoli także zwiększyć dostępność usług inżynierskich dla PKN Orlen” – powiedział Marcin Kasza, prezes Orlen Projekt, cytowany w informacji prasowej spółki.

Według Orlen Projekt działalność i doświadczenie firmy oraz PGNiG Gazoprojekt tworzy potencjał do uzyskania wymiernych korzyści ze współpracy, wynikających ze zwiększenia zakresu możliwości realizacji nowych projektów dla Grupy Orlen oraz wygenerowania synergii operacyjnych. Jak wskazano w informacji, oba podmioty dysponują podobnymi, nowoczesnymi rozwiązaniami IT wykorzystywanymi przy realizacji prac inżynierskich.

„PGNiG Gazoprojekt to zespół wykwalifikowanych ekspertów o unikalnych kompetencjach w dziedzinie projektowania nowoczesnych inwestycji. Świadczymy wysokiej jakości usługi w zakresie kompleksowych projektów inżynieryjnych oraz prac studialnych” – podkreślił Sławomir Zawadzki, prezes PGNiG Gazoprojekt.

Ocenił przy tym, że zbudowanie dobrze funkcjonującego modelu współpracy z Orlen Projekt „zaowocuje wieloma nowymi projektami, spełniającymi oczekiwania dynamicznie zmieniającego się rynku w dobie transformacji energetycznej”.

Orlen Projekt przypomniał, że prowadzi projekty inwestycyjne EPC (Engineering, Procurement, Construction) obejmujące wykonywanie dokumentacji projektowej na wszystkich etapach procesu inwestycyjnego, zakup dóbr inwestycyjnych oraz realizację i uruchomienie inwestycji. Spółka, jak wskazano w informacji, „specjalizuje się w optymalizacji procesów inwestycyjnych, działając na zlecenie inwestora, co obniża koszt wykonywanych zadań inwestycyjnych”.

„Spółka realizuje równolegle ponad 90 projektów, w tym na przykład budowę instalacji oczyszczania gazów na instalacji Clausa (TGTU III) w zakładzie produkcyjnym w Płocku oraz rozbudowę pojemności magazynowej w Terminalu Paliw w Widełce. Tylko w ostatnich dwóch latach spółka zwiększyła przychody o ponad 200 procent, równolegle wzmacniając swoją pozycję rynkową” – podkreślił Orlen Projekt.

Przedsiębiorstwo przypomniało też, że uczestniczyło między innymi w projektowaniu szpitali tymczasowych w Płocku i Ostrołęce.

PGNiG Gazoprojekt, jak przekazano, to firma inżynierska działająca w sektorze infrastruktury gazowej i paliw płynnych.

„Spółka koncentruje się głównie na zadaniach związanych ze strategicznymi projektami magazynowania i przesyłu gazów i paliw, wykonując kompleksową dokumentację formalno-prawną i techniczną oraz prace studialne i koncepcyjne” – wyjaśniono w informacji.

Orlen Projekt przypomniał, że PGNiG Gazoprojekt „jest autorem opracowań projektowych dla większości sieci i obiektów obecnie eksploatowanego systemu przesyłu i dystrybucji gazu w Polsce”. Spółka PGNiG zaprojektowała i bierze czynny udział w realizacji inwestycji wchodzących w zakres programu Baltic Pipe, gazociągów w części morskiej i lądowej po stronie polskiej oraz modernizacji trzech tłoczni gazu: w Goleniowie, Odolanowie i Gustorzynie.

„Wśród pozostałych inwestycji o strategicznym znaczeniu dla bezpieczeństwa energetycznego kraju spółka wykonała w ostatnich latach między innymi: dokumentację Terminala Naftowego w Gdańsku, rurociągu produktowego Boronów-Trzebinia oraz przyłącza elektrowni Dolna Odra” – zaznaczono w informacji o działalności PGNiG Gazoprojekt.

Jak podkreślono, „spółka bierze udział w projektach innowacyjnych związanych z transformacją o energetyczną w zakresie wytwarzania i magazynowania wodoru”.

PKN Orlen, po finalizacji przejęcia Grupy Lotos, planuje również w tym roku fuzję z PGNiG. Oba procesy, jak informowała wcześniej spółka, są elementem tworzenia multienergetycznego koncernu zwiększającego bezpieczeństwo energetyczne Polski.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl