PiS złożyło projekt przeciwko GMO

W Sejmie PiS złożyło projekt ustawy o GMO. Celem projektu jest, by Polska była strefą wolną od upraw roślin modyfikowanych genetycznie.

Propozycja wypełnia też zalecenia Komisji Europejskiej, które obligują do tworzenia stref, w których będzie można uwalniać do środowiska organizmy GMO.

Prof. Jan Szyszko, były minister środowiska mówi, że tworzenie takich stref będzie możliwe tylko w przypadku wykonania oceny zagrożenia, uwzględniającej m.in. bezpieczeństwo środowiska i zostanie to uzgodnione z samorządem terytorialnym, przy zachowaniu strefy izolacji przestrzennej.

– Bezpieczeństwo środowiska to całkowita pewność, że ten genetycznie modyfikowany organizm w formie rośliny, będąc szkodliwym dla szkodnika, bo taki jest cel wprowadzania tego organizmu, nie jest szkodliwy dla innych organizmów, które również mogą odżywiać się tą rośliną genetycznie modyfikowaną. Wszystkie gatunki dziko żyjące, są w UE chronione prawem. Człowiek również jest chroniony prawem, a więc ma prawo wiedzieć, czy ten trujący dla szkodnika pokarm nie jest również trujący dla innych konsumentów. W tym kierunku przygotowaliśmy nową ustawę, która powinna być „ustawą matką” dla innych projektów – powiedział prof. Jan Szyszko.

Za przestrzeganie zasad dot. wprowadzania organizmów GMO do Polski odpowiadałyby m.in. Państwowa Inspekcja Sanitarna, Inspekcja Ochrony Środowiska, Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, oraz Inspekcja Weterynaryjna.

Ponadto projekt wprowadza obowiązek znakowania produktów zawierających GMO. Określa też przypadki, w których minister środowiska może wprowadzić ograniczenie lub zakaz obrotu określonym organizmem modyfikowanym genetycznie.

Prof. Jan Szyszko zauważa, że rząd Donalda Tuska próbuje tylnymi drzwiami wprowadzać pozwolenie na rośliny GMO w Polsce. Działania te niesłusznie umotywowane są korzyściami finansowymi i ilościowymi produkcji oraz zapobiegnięciem kar, które miałaby nałożyć na Polskę UE.

W świetle konstytucji Polska jako kraj o unikatowej bioróżnorodności ma nie tylko prawo, ale też obowiązek pozostać krajem wolnym od GMO – konkluduje prof. Jan Szyszko.

– Zgodnie z prawem Unii Europejskiej, zgodnie z polskim prawem, z Polską konstytucją; Polska ma całkowicie nie tylko prawo, ale i jakby obowiązek być wolnym krajem od genetycznie modyfikowanych organizmów. Przecież Polska to kraj o unikatowej bioróżnorodności, do której tak dużą wagę przywiązuje Unia Europejska – powiedział prof. Jan Szyszko.

 

Wypowiedź prof. Jana Szyszko:


Pobierz Pobierz

 

Czytaj:

 

Skrót uzasadnienia wraz z elementami interpretacji do projektu ustawy „Prawo o organizmach genetycznie zmodyfikowanych” złożonego przez KP PiS do Pani Marszałek Ewy Kopacz w dniu 209.12.2012r.

 

 

RIRM

 

                                                 

drukuj

Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl