PiS zgłosi poprawkę do budżetu ws. dotacji dla nieubezpieczonych

PiS zgłosi poprawkę do budżetu ws. dotacji dla nieubezpieczonych – zapowiedział wicemarszałek senatu Stanisław Karczewski, podczas posiedzenia senackiej Komisji Zdrowia.

Chodzi o kwotę blisko miliard złotych wskazaną przez byłego prezes NFZ Agnieszkę Pachciarz na finansowanie świadczeń osób, które w systemie eWUŚ widnieją jako nieubezpieczone, ale w rzeczywistości posiadają uprawnienie do świadczeń, czyli np. pracownicy, których pracodawca nie zgłosił do ubezpieczenia.

– Wyobrażam sobie, że NFZ już określił tę kwotę, już o tę kwotę domaga się w sądzie pieniędzy. Ponieważ dajemy wiarę NFZ – zgłosimy odpowiednią poprawkę – powiedział Stanisław Karczewski.

W ocenie Ministerstwa Zdrowia odwołana już prezes NFZ Agnieszka Pachciarz przedstawiła zawyżoną liczbę osób, których dotyczy dotacja i zażądała zbyt dużych pieniędzy na ich świadczenia zdrowotne.

Wiceminister zdrowia, Cezary Rzemek poinformował wczoraj senacką Komisję Zdrowia, że został powołany zespół, który analizuje, jaka kwota powinna być rezerwowana na świadczenia nieubezpieczonych. Dodał, że ze wstępnych wyliczeń wynika, że powinno być to około 300 mln zł rocznie.

Były wiceminister zdrowia, senator Bolesław Piecha pytał o źródła w których ministerstwo będzie szukać pieniędzy w przypadku niepomyślnego wyroku sądu.

– Wyroki nie są takie jakby sobie życzył rząd, a przynajmniej nie zawsze się z tym pokrywają. W związku z tym, Panie Ministrze jasno – skąd weźmiecie pieniądze jeżeli spór NFZ z ministerstwem nie będzie po myśli rządu? Nawet jeżeli będzie tak jak szacujecie – 300 mln,to trzeba gdzieś te ponad 100 mln wykroić. Pytam się skąd? – mówiłsenator Bolesław Piecha.

W odpowiedzi senator usłyszał, że kwota do zapłaty będzie pochodzić chociażby z rezerwy na zobowiązania wymagalne. Poinformował, że obecnie jest tam suma 487 mln zł.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl