PiS realizuje swój program wyborczy

Prawo i Sprawiedliwości od czasu październikowych wyborów konsekwentnie i szybko realizuje swój wyborczy program. W niecałe dwa miesiące udało się przyjąć kilka kluczowych ustaw, m.in. o podatku bankowym czy zniesieniu przymusu wysyłania do szkoły 6-latków. Mimo sprzeciwu opozycji, kolejne ustawy czekają już w kolejce. Priorytetem na nowy rok jest program „Rodzina 500 plus”. Zmiany zachodzą już w TVP. Po uchwaleniu ustawy medialnej do dymisji podało się pięciu dyrektorów telewizji publicznej.

Od zaprzysiężenia rządu Beaty Szydło minęło zaledwie półtora miesiąca. Prawo i Sprawiedliwość przystąpiło od razu do ciężkiej pracy realizowania programu wyborczego. W przeciągu tych kilku tygodni przyjęto projekty ustaw o tzw. podatku bankowym, o zniesieniu przymusu wysyłania do szkoły 6-latków, służbie cywilnej czy mediach narodowych. O innej, bardzo ważnej ustawie dotyczącej dzieci wspomina Beata Kempa, szefowa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

– Udało się też skierować kilka innych ważnych projektów. To m.in. projekt zakazu odbierania dzieci ze względu na trudne warunki ekonomiczne, dzieci rodzicom – powiedziała Beata Kempa.

Polska odniosła również sukces na szczycie klimatycznym w Paryżu. Dzięki dużemu zaangażowaniu ministra środowiska prof. Jana Szyszko, w podpisanej umowie klimatycznej znalazły się zapisy o zrównoważonym rozwoju. Lasy uznano za ważny element w procesie pochłaniania dwutlenku węgla. Polska równocześnie chce wykorzystywać swoje odnawialne źródła energii. Wśród nich, m.in. geotermię. Toruńska geotermia podczas Szczytu została przedstawiona jako sukces na skalę światową, wyjaśnia prof. Jan Szyszko.

– Odnieśliśmy sukces. Można to powiedzieć głośno, z otwartą przyłbicą. Dlaczego tak się stało? Polska jest krajem sukcesu w zakresie polityki klimatycznej, a ten sukces był niewidoczny – zaznaczył minister środowiska.

Umowa klimatyczna w żaden sposób nie będzie zagrażać polskiej gospodarce opartej na węglu. O przebiegu negocjacji i wielkim sukcesie Polski informowały Telewizja Trwam i Radio Maryja. W tym samym czasie media liberalno- lewicowe zajmowały się sprawą procedowanych zmian w Trybunale Konstytucyjnym i nagłaśniały rzekomy zamach na demokrację w Polsce. Przykładem jest wypowiedź Sławomira Neumanna, przewodniczącego Platformy Obywatelskiej.

– Od kilku tygodni jesteście na wojnie z niezawisłością sędziów z polską konstytucją. Wyszliście na wojnę i krok po kroku demolujecie Trybunał Konstytucyjny– mówił Sławomir Neumann.

Ten konflikt na linii rząd – opozycja może się zaostrzać. Będąca w opozycji Platforma Obywatelska i Nowoczesna Ryszarda Petru robią wszystko, żeby spowolnić prace rządu.

– W naszej kulturze politycznej przyjęty jest termin 100 dni jakie daje się nowemu rządowi, rząd Prawa i Sprawiedliwości nie dostał tego czasu – podkreślała premier Beata Szydło.

Mimo tych niesprzyjających warunków kolejne ważne dla zwykłych ludzi ustawy są przyjmowane, a następne już przygotowane.

– Jeżeli PiS będzie konsekwentnie realizować swój program wyborczy, a ostatnie dni na to wskazują, jeżeli PiS będzie się liczył z opinia Polaków, to umocni swoja pozycję na polskiej scenie politycznej – uważa socjolog Grzegorz Wiński.

Sztandarowy projekt rządu PiS – Program „Rodzina 500 plus”, w ramach którego rodzice otrzymają 500 zł miesięcznie na każde drugie i kolejne dziecko trafił już do konsultacji społecznych.

– Z punktu widzenia rodzin, to nie jest jedyne potrzebne rozwiązanie i mamy świadomość, że po to, aby rodziny były stabilne – trzeba stworzyć wiele dobrych rozwiązań dla nich – powiedział Antoni Szymański, senator PiS.

Rząd Prawa i Sprawiedliwości w planach na ten rok ma również podwyżkę kwoty wolnej od podatku z 3 do 8 tys. zł i obniżenie wieku emerytalnego.

TV Trwam News/RIRM

drukuj