PiS poprze kandydaturę D. Tuska?

Niewykluczone, że PiS poprze kandydaturę Donalda Tuska na drugą kadencję na stanowisko szefa Rady Europejskiej. Rzecznik klubu PiS poseł Beata Mazurek podkreśliła, że warunkiem jest jednak to, by swoją postawą nie szkodził on Polsce.

Dodała, że PiS nie będzie się rewanżować za brak poparcia PO dla europosła Janusza Wojciechowskiego, który kandydował na stanowisko członka Europejskiego Trybunału Obrachunkowego.

Dr Aleksander Kozicki, politolog zwraca uwagę, że deklaracje PiS-u budują obraz tej partii jako propaństwowej, która nie wynosi konfliktów wewnętrznych za granicę.

Rysuje się taki obraz PiS-u, który przedstawia go jako partię propaństwową, ogólnonarodową, która nie profiluje się ani społecznościowo, ani klasowo – jest partią wszystkich Polaków. Taka pozycja jest ze względów politycznych dla PiS-u bardzo właściwa i będzie dobrze odbierana przez szerokie kręgi wyborców w Polsce. Tego typu działania, jeśli do nich dojdzie, wytrącą przeciwnikom oręż z ręki. Platforma Obywatelska i środowiska z nią związane lansują obraz Jarosława Kaczyńskiego jako nienawistnika. Jeżeli kandydatura Donalda Tuska znajdzie poparcie to ten argument staje się argumentem papierowym – mówi dr Aleksander Kosicki.

Pierwsza dwu i pół letnia kadencja Donalda Tuska na stanowisku szefa Rady Europejskiej mija w czerwcu przyszłego roku.

Poparcia muszą mu udzielić wszystkie państwa członkowskie, reprezentowane przez prezydentów lub szefów rządów.

RIRM

drukuj