(fot.PAP)

PiS chce odrzucenia informacji Sikorskiego

Szef MSZ Radosław Sikorski powiedział podczas wystąpienia w Sejmie, że Polska i UE zrobiły wszystko, co w ich mocy, by przekonać władze Ukrainy do podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE. 

PiS wnioskuje o odrzucenie w całości informacji szefa polskiego MSZ nt. szczytu Partnerstwa Wschodniego w Wilnie. Szczyt i to, co się po nim stało, to strategiczna porażka UE i Polski – mówił poseł Krzysztof Szczerski, członek sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych.

Wniosek o odrzucenie najlepiej uzasadniają trzy zdania, które wypowiedział dziś pan minister. Po pierwsze, wynik szczytu Partnerstwa Wschodniego niczego nie zmienia w polskiej polityce wschodniej. Nie ma żadnych wniosków, ani korekty. Po drugie powiedział pan, że rola Rosji wobec krajów Partnerstwa Wschodniego jest pasywna. Po trzecie powiedział pan, że po szczycie był tam przy okazji. Te trzy zdania pokazują jaki jest stan analizy, świadomości i działań Polski ws. Partnerstwa Wschodniego. Niczego to nie zmienia, Rosja ma role pasywną, a pan był w Kijowie przy okazji – powiedział poseł Krzysztof Szczerski.

Dziś natomiast Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której solidaryzuje się z uczestnikami prounijnych protestów na Ukrainie i potępia użycie siły wobec demonstrantów. PE potwierdza, że oferta stowarzyszenia dla Ukrainy jest aktualna oraz krytykuje Rosję.

Rezolucja zawiera też apel o powołanie „nowej, pełnoprawnej misji mediacyjnej UE na najwyższym szczeblu politycznym, której zadaniem będzie doprowadzenie do rozmów przy okrągłym stole” między rządem Ukrainy a opozycją i społeczeństwem obywatelskim.

WIĘCEJ 

RIRM

 

 

drukuj