fot. PAP

W przeddzień rocznicy stanu wojennego

W czwartek rozpoczęły się uroczystości rocznicowe związane z przypadającą w piątek 32. rocznicą wprowadzenia w Polsce stanu wojennego.

W Bazylice przy Parafii pw. Świętego Krzyża w Warszawie odbyła się wieczornica: „Grudzień niesprawiedliwości” w hołdzie ofiarom stanu wojennego. Uroczystej Mszy św. przewodniczył ks. bp Antoni Pacyfik Dydycz – pasterz kościoła drohiczyńskiego. Podczas spotkania odbyło się wręczenie medali „Zło dobrem zwyciężaj” dla wybitnych działaczy na rzecz niepodległości Polski.

Z kolei w ramach obchodów rocznicy wprowadzenia stanu wojennego ulicami Gdańska przeszedł Marsz Pamięci. Ponadto tradycyjnie, jak co roku o północy przed domem Wojciecha Jaruzelskiego przy ul. Ikara 5 odbędzie się zgromadzenie.

Andrzej Gwiazda, współtwórca Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża i NSZZ „Solidarność wskazuje, że najgorszą zbrodnią gen. Jaruzelskiego były represje wobec dzieci.

 – Stan wojenny był represją wobec całego narodu. Te zarzuty, które stawia się Jaruzelskiemu sprowadzają się głównie do represji. (…) Ale najcięższym przestępstwem Jaruzelskiego  było wydzielanie kaszki manny i masła dla dzieci. W czasie, kiedy była nadprodukcja żywności ogładzano nie tylko dorosłych, ale dzieci. To była jego największa zbrodnia – powiedział Andrzej Gwiazda.

Z kolei w piątek, o godz. 19: 00 z Placu Trzech Krzyży w Warszawie wyruszy III Marsz Wolności, Solidarności i Niepodległości. KP PiS – organizator Marszu zachęca, aby zabrać ze sobą biało-czerwoną flagę. Transmisję z tych wydarzeń przeprowadzi TV Trwam.

RIRM

drukuj