Pierwszy przypadek eboli w USA

W USA zdiagnozowano pierwszy przypadek wirusa ebola – poinformowało we wtorek amerykańskie Centrum Zwalczania i Prewencji Chorób (CDC). Zarażony to osoba dorosła, pacjent jednego ze szpitali w Dallas. Niedawno wrócił z Liberii, gdzie panuje epidemia eboli. 

O sprawie został już poinformowany prezydent USA Baracka Obama, który wzywał niedawno na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ, aby więcej państw podjęło konkretne zobowiązania, jeśli chodzi o walkę z epidemią eboli w Afryce Zachodniej.

– Pacjent, którego tożsamości nie ujawniono, przebywa obecnie w izolatce w szpitalu Texas Health Presbyterian w Dallas w stanie Teksas, gdzie jest leczony
– poinformowała stanowa służba zdrowia.

U pacjenta zdiagnozowano symptomy chorobowe kilka dni po powrocie z Liberii. Jak poinformował szef amerykańskiego CDC, Dr. Thomas Frieden, pacjent przybył do Stanów Zjednoczonych 20 września, a do lekarza zgłosił się po sześciu dniach.

Szef CDC dodał, że przedstawiciele służby zdrowia będą szukali osób, które miały kontakt z zarażonym pacjentem. Wyraził przy tym przekonanie, że lokalna i federalna służba zdrowia powstrzyma potencjalne rozprzestrzenianie się śmiercionośnego wirusa w USA.

Przedstawiciele służby zdrowia w Teksasie podkreślili, że na razie jest tylko jeden przypadek zarażenia ebolą w USA; nie ma podejrzeń, aby ktoś inny był zarażony.

Na ebolę, którą zaraziło się od początku wybuchu epidemii 6 263 osoby, zmarło – według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) z 21 września – 2 917 osób w pięciu krajach Afryki Zachodniej – Gwinei, Liberii, Sierra Leone, Nigerii i Senegalu.

Obecna epidemia eboli, najgorsza od odkrycia tego śmiercionośnego wirusa w latach 70., wybuchła w marcu br.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl