Kolejna ofiara wirusa Ebola

Kolejna ofiara wirusa Ebola. Pierwszy z obywateli Wielkiej Brytanii zarażony wirusem został przetransportowany na Wyspy. Wcześniej przebywał na terenie Sierra Leone, gdzie pracował wśród chorych.

Sierra Leone to region najbardziej dotknięty epidemią wirusa Ebola. Teraz zarażony został także obywatel brytyjski, który leczony będzie na terenie Wielkiej Brytanii. Osoby, które przebywały w ostatnim czasie na terenie Afryki zachodniej nie mogą lekceważyć żadnych objawów, nawet tych, które występują przy zwykłym przeziębieniu.

– Kiedy jesteście w kontakcie z pacjentem zarażonym Ebolą, możecie się zarazić. Nim się zachoruje, minie od dwóch do 21 dni. Jest to tak zwany okres inkubacji. Jak to wygląda? Zaczyna się od gorączki, bólu głowy i gardła, możliwa jest biegunka, kaszel. Objawy są bardzo różne, jak w przypadku zwykłej grypy czy zatrucia pokarmowego – powiedział prof. Peter Piot, dyrektor Londyńskiej Szkoły Higieny i Medycyny Tropikalnej

Później jest już tylko gorzej. Wirus przybiera na sile atakując cały organizm, całkowicie destabilizując jego pracę.

– Gdy wirus Ebola zaatakuje wszystkie narządy powoduje ich całkowitą niewydolność. Może wystąpić krwawienie, jednak nie zawsze, ale to właśnie dlatego nazywa się to gorączką krwotoczną, a śmierć następuje zwykle w ciągu tygodnia od początku objawów – dodałprof. Peter Piot.

Od wybuchu w marcu bezprecedensowej epidemii Eboli w kilku krajach Afryki Zachodniej zmarło ponad 1400 osób z 2600, które zachorowały.

TV Trwam News

drukuj