fot. twitter.com/ZNP_ZG

Pierwsza z zapowiedzianych przez ZNP manifestacji dziś w Krakowie

W Krakowie ma się dziś odbyć pierwsza z manifestacji zapowiadanych przez Związek Nauczycielstwa Polskiego. Nauczyciele mają spotkać się po południu na Rynku Głównym przed Ratuszem.

Związek Nauczycielstwa Polskiego planuje każdego ósmego dnia miesiąca manifestacje w innym mieście. Mają one przypominać o rozpoczętym 8 kwietnia tego roku strajku nauczycieli. Kolejne akcje mają się odbyć w Gdańsku i Katowicach.

Tymczasem w czwartek podczas konferencji prasowej minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski poinformował, że subwencja oświatowa w latach 2015-2020 wzrośnie o ponad 9 mld złotych. Szef MEN zaznaczył, że kwota wsparcia dla oświaty rośnie regularnie.

– W tym roku – po podwyżkach wynagrodzeń nauczycieli z września tego roku – łącznie subwencja na rok 2019 będzie wynosiła prawie 47 mld złotych. Warto to porównać z poprzednimi latami. (…) Widać wyraźnie, że ta subwencja w okresie rządów Prawa i Sprawiedliwości wyraźnie wzrasta. Stąd widać, że – wbrew temu, co sugerują niektóre media – subwencja systematycznie rośnie i także przewidywany jest poważny wzrost na rok 2020. Wyraźnie trzeba powiedzieć, że ta zwiększona subwencja na 2020 rok, z danych, które mamy, oznacza wzrost subwencji oświatowej w każdym samorządzie – powiedział minister edukacji narodowej Darius Piontkowski.

Minister Dariusz Piontkowski zwrócił też uwagę, że w latach 2016-2018 dochody samorządów wzrosły o 38 mld zł, w tym dochody własne o ponad 17 mld złotych.

RIRM

drukuj