fot. flickr.com

Pierwsi powitali 2020 rok mieszkańcy Kiribati i Samoa

O godzinie 11.00 czasu polskiego jako pierwsi powitali 2020 rok mieszkańcy Kiribati i Samoa, wyspiarskich państw na Oceanie Spokojnym. Już godzinę później Nowy Rok zaczęto świętować pokazami fajerwerków i laserów w Auckland w Nowej Zelandii.

W Australii w wielu miejscowościach odwołano pokazy pirotechniczne z powodu pożarów lasów na południowym wschodzie kraju, w których zginęło co najmniej dwanaście osób. Ogień strawił około 5 milionów hektarów terenu.

Pomimo protestów, tradycyjne huczne obchody Nowego Roku odbyły się w Sidney, które rozpoczęły się o godzinie 14.00 czasu polskiego. Jak podaje BBC, burmistrz miasta, Clover Moore, przemawiając we wtorek tłumaczyła decyzję o organizacji pokazu sztucznych ogni tym, że uroczystość „da ludziom nadzieję w tym trudnym czasie”. Dodała również, że dochody z turystyki w okresie Nowego Roku sięgają 130 mln dolarów australijskich (91 mln dolarów amerykańskich).

Mieszkańcy Azji Południowo-Wschodniej świętują Nowy Rok w różnym czasie, jednak obchodzą również Sylwestra zgodnie z kalendarzem gregoriańskim.

W Hongkongu władze odwołały popularny pokaz fajerwerków o północy, po raz pierwszy od dekady, powołując się na względy bezpieczeństwa. Protestujący we wtorek utworzyli długie ludzkie łańcuchy i maszerowali przez galerie handlowe, zachęcając ludzi, aby nie rezygnowali z walki o demokrację w 2020 roku. Oczekuje się, że 1 stycznia dziesiątki tysięcy ludzi dołączą do marszu prodemokratycznego w Hongkongu. Poprzedni marsz, zorganizowany przez Obywatelski Front Praw Człowieka (CHRF), przyciągnął około 800 tys. osób na początku grudnia.

Protestujący domagają się między innymi demokratycznych wyborów władz regionu i niezależnego śledztwa w sprawie działań policji, której zarzucają używanie nadmiernej siły.

W Manili i innych częściach Filipin władze zabiegały o to, by ograniczyć liczbę petard odpalanych w Sylwestra. Na rynku w stolicy Filipin piesi zgodnie z tradycją kupowali owoce w okrągłym kształcie, który symbolizuje szczęście, oraz trąbki-zabawki.

Najpóźniej Nowy Rok będą świętowali mieszkańcy Honolulu na Hawajach, czyli o godzinie 11.00 – 1 stycznia czasu polskiego.

Dwie godziny później bezludna wyspa Baker będzie ostatnim miejscem, które powita 2020 rok.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl