Polacy powitali Nowy Rok

Mieszkańcy całego kraju powitali Nowy Rok 2016. W wielu miastach Polski odbyły się plenerowe koncerty połączone z pokazami fajerwerków.

Wiele osób bawiło się na imprezach zorganizowanych lub w swoich domach. Niektórzy tę wyjątkową noc spędzili na modlitwie, jak np. w toruńskiej parafii św. Józefa, gdzie odbył się Sylwestrowy Maraton Chwały. Spotkanie przebiegało pod hasłem „Nowy (k)rok z Jezusem”.

Sylwestrowy Maraton Chwały został podzielony na kilka etapów. Pierwszym było powitanie symboli Światowych Dni Młodzieży, oraz czuwanie modlitewne – mówiła Marianna Mucha z diecezjalnego biura Światowych Dni Młodzieży.

– O godz. 24:00 odbyło się to, co najważniejsze, czyli Msza św. Potem rozpoczęliśmy drugi etap naszego spotkania, czyli to, co każdy robi w Sylwestra: zabawa taneczna. Symbole Światowych Dni Młodzieży to krzyż podarowany w latach 80. przez Jana Pawła II – czterometrowy drewniany krzyż – oraz ikona Matki Bożej „Salus Populi Romani”, która od kilkunastu lat, razem z krzyżem, wędruje po świecie – powiedziała Marianna Mucha z diecezjalnego biura Światowych Dni Młodzieży.

Na modlitwie w hiszpańskiej Walencji zgromadzili się także uczestnicy 38.  Europejskiego Spotkania Młodych Taize. W tym roku modlili się oni szczególnie w intencji pokoju.

Młodzież zgromadziła się w parafiach na modlitewnych czuwaniach, podczas których łączy się z cierpiącymi w wyniku wojen – podkreśliła Małgorzata Ziółecka, koordynator poznańskiego punktu przygotowań Taize przy parafii św. Rodziny.

Były modlitwy i rozmowy na różne tematy na spotkaniach. Wieczorem odbyła się modlitwa, po której wszyscy wrócili do domów w parafiach które ich gościły. Tam odbyła się uroczysta modlitwa o jedność wśród chrześcijan. Były też modlitwy za różne narodowości i o północy wszyscy wyszliśmy na zewnątrz i złożyliśmy sobie życzenia. Następnie odbyła się ta część bardziej zabawowa –  tzw. „Święto Narodów” – gdzie pielgrzymi bawili się, razem powitali Nowy Rok i przedstawiali swoje narodowe tradycje, śpiewali kolędy – powiedziała Małgorzata Ziółecka.

Zabawa Sylwestrowa odbyła się także w Licheniu. Coroczny bezalkoholowy bal sylwestrowy cieszy się dużym zainteresowaniem. Uczestnicy zabawy zgromadzili się o północy w licheńskiej bazylice, gdzie powitali Nowy Rok uczestnictwem we Mszy św. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej. Również jak co roku, nadejście Nowego Roku oznajmił w Licheniu dźwięk dzwonu Maryja Bogurodzica.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl