fot. flickr.com

W piątek w Polsce pochmurnie; możliwe przejaśnienia

Jak informuje IMGW, Wyspy Brytyjskie, Skandynawia, Europa Środkowa i częściowo Zachodnia znajdować się będą pod wpływem niżów, w strefie oddziaływania frontów atmosferycznych. Na pozostałym obszarze pogodę kształtować będą wyże.

Polska znajdować się będzie w zasięgu zatoki niżu znad Islandii, z wtórnym ośrodkiem nad południową Szwecją, w strefie przemieszczającego się z centrum na wschód kraju mało aktywnego frontu okluzji. Po południu nad południowy zachód Polski zacznie nasuwać się słaby klin wyżowy. Napływać będzie powietrze polarne morskie.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1009 hPa i będzie rosnąć.

W piątek zachmurzenie całkowite z przejaśnieniami, na wschodzie początkowo miejscami umiarkowane. W województwach południowo wschodnich rano lokalnie mgły ograniczające widzialność do 100 m. W województwach zachodnich opady deszczu ze śniegiem i deszczu, stopniowo zanikające. Na pozostałym obszarze kraju, przemieszczające się z zachodu ma wschód, opady śniegu przechodzące w opady deszczu ze śniegiem, możliwe słabe opady marznące. Temperatura maksymalna od 0 st., 1 st. na wschodzie, około 3 st. w centrum, do 4 st., 6 st. na zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, jedynie na wybrzeżu umiarkowany i dość silny, w porywach do 55 km/h. Wiatr zachodni, we wschodniej połowie kraju początkowo południowo-wschodni i południowy.

W nocy z piątku na sobotę na wschodzie zachmurzenie całkowite z przejaśnieniami, miejscami słabe opady śniegu, początkowo także deszczu ze śniegiem, możliwe słabe opady mżawki marznącej. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, zwłaszcza na południu. Na wybrzeżu i Pomorzu słabe opady deszczu ze śniegiem i deszczu, a na Kaszubach miejscami także śniegu. W województwach południowo wschodnich możliwe mgły, lokalnie ograniczające widzialność do 100 m. Temperatura minimalna od -7 st., -5 st. na południowym wschodzie, około -2 st. w centrum, do 1 st., 3 st. na wybrzeżu; w rejonach podgórskich od -12 st. do -7 st. Wiatr słaby i umiarkowany, jedynie na wybrzeżu umiarkowany i dość silny, w porywach do 60 km/h; zachodni i południowo-zachodni.

PAP/RIRM

drukuj