fot. flickr.com

Petycja do króla Belgów

Ponad 100 tysięcy podpisów zebrano pod petycją do króla Belgów Filipa. Apel dotyczy ustawy rozszerzającej prawo do eutanazji na nieuleczalnie chore dzieci. Podpisy zbiera Fundacja CitizenGO.

W ubiegły czwartek Parlament Belgii przyjął ustawę dopuszczającą zabijanie dzieci. Teraz dokument ma podpisać król, Filip. Bez jego podpisu nowe przepisy nie wejdą w życie. Autorzy petycji apelują do monarchy, aby posłuchał głosu sumienia i odmówił zgody na ustawę, której treść – jak napisali – stanowi najbardziej przerażające prawo o eutanazji na całym świecie.

Choć w teorii król zobowiązany jest do podpisania każdej ustawy przyjętej przez parlament, w historii Belgii bywały przypadki, że monarcha sprzeciwił się decyzji posłów. W 1990 roku król Baudouin – wujek Filipa – nie zgodził się na legalizację tzw. aborcji, czyli zabijania dzieci nienarodzonych.

Nowe prawo pozwala lekarzom odebrać życie osobom poniżej 18 roku życia, które są nieuleczalnie chore i cierpią z powodu silnego bólu, bez perspektyw na polepszenie stanu zdrowia. Taka decyzja musi być zatwierdzona przez rodziców i lekarza, a młody pacjent musi być świadomy sytuacji i rozumieć, co oznacza eutanazja.

RIRM

drukuj