fot. PAP

Pendolino uzyskają homologację w połowie września

W połowie września pociągi Pendolino najprawdopodobniej uzyskają homologację Urzędu Transportu Kolejowego. Pozwoliłoby to na poruszanie się składów po polskich torach.

PKP Intercity, które kupiły pociągi, chce rozpocząć ich użytkowanie w połowie grudnia. Przewoźnik informuje, że jesienią rozpoczną się szkolenia załóg.

Presja społeczna, parlamentarna i mediów ma sens; rząd zaczął działać – mówi poseł Andrzej Adamczyk, wiceprzewodniczący Komisji Infrastruktury.

– Pociągi nie będą stały, nie będą rdzewiały, a tym groziła indolencja, ignorancja ze strony ministerstwa infrastruktury, ze strony pani Bieńkowskiej, która wybiera się do Brukseli i w końcu ze strony Donalda Tuska, odpowiedzialnego za wprowadzenie tych projektów. Będziemy nad tym czuwać. Zobaczymy, czy uda się dopełnić wszystkich formalności – powiedział poseł Andrzej Adamczyk.

Poseł zapowiedział na koniec września zwołanie posiedzenia sejmowej Komisji Infrastruktury. Oczekuje informacji rządu ws. wprowadzenia do ruchu kolejowego Pendolino. PKP kupiło 20 włoskich pociągów. Będą one kursować na trasach z Warszawy do Katowic, Krakowa, Trójmiasta i Wrocławia.

Dopuszczalna prędkość, z jaką będą mogły jeździć to 250 kilometrów na godzinę. Za podróż zapłacimy od 49 zł wzwyż.

RIRM

drukuj