Alstom złożył wniosek ws. Pendolino

Firma Alstom złożyła wniosek do Urzędu Transportu Kolejowego o dopuszczenie do eksploatacji pociągów Pendolino – poinformował UTK. PKP Intercity ocenia, że to dobry krok, aby te składy mogły wyjechać na polskie tory w grudniu tego roku.

Poseł Andrzej Adamczyk, wiceszef sejmowej Komisji Infrastruktury ma nadzieję, że wniosek o homologację, czyli dopuszczenie do ruchu po torach do 250 km/h jest kompletny.

Mam nadzieję, że wniosek nie jest próbą wybiegu, że zostanie złożony i zaraz znowu wezwany do uzupełnienia. Mamy również nadzieję, że wielomiliardowy wydatek, co do którego mamy potężne wątpliwości ziści się w postaci nowoczesnych pociągów kursujących po polskich torach. Przypomnę, że 20 pociągów Pendolino nie jeździło po polskich torach, pomimo tego, że strona rządowa wydała już kilkaset milionów złotych w formie zaliczki za jego produkcję – powiedział Adamczyk

Poseł podkreśla, że w dalszym ciągu aktualny jest dezyderat sejmowej Komisji Infrastruktury, który będzie rozpatrywany w najbliższym czasie. Posłowie wzywają w nim rząd do działań i odpowiedzi na temat tego, czy projekt zakupu i finansowania Pendolino jest realny.

Koszt 20 włoskich składów zakupionych przez PKP Intercity to ok. 400 mln euro. Kontrakt o wartości 665 mln euro obejmuje także budowę zaplecza technicznego w Warszawie oraz koszty utrzymania technicznego pociągów przez 17 lat.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl