fot. PAP

Pendolino nie wyjedzie na tory w grudniu?

Pociągi Pendolino 14 grudnia mogą nie wyjechać na  tory.  Spółka  PKP  przygotowuje awaryjny plan, gdyż tym razem pojawiły się problemy z kontraktem.

Z informacji medialnych wynika, że pierwszym możliwym terminem wprowadzenia Pendolino na tory jest marzec 2015 roku. Co więcej, grupa PKP chce, aby spór z dostawcą ultranowoczesnych pociągów rozstrzygnął Sąd Arbitrażowy.

Poseł Andrzej Adamczyk, wiceprzewodniczący komisji infrastruktury, wskazuje, że ta sytuacja po raz kolejny odsłania hipokryzję i obłudę obecnego rządu.

– To jest dla nas informacja dramatyczna. To konfabulacja, odwracanie uwagi od stanu rzeczywistego. Miarka się przebrała. Ten człowiek praktycznie nie przyznał się nigdy do tego, że nie jest tak, jak oczekiwano, że podjęto błędne decyzje. Tusk zawsze, w każdej sytuacji, także w przypadku pociągu Pendolino będzie odpowiadał, że jest dobrze. Jeszcze raz powtarzam: będziemy żądali odpowiedzi jego urzędników, bo ta sprawa nie może zostać zamieciona pod dywan, jak wiele innych afer. 2,7 mld zł to już nie jest odpowiedzialność przed polskim sądem, to jest odpowiedzialność przed Trybunałem Konstytucyjnym. Jesteśmy zdeterminowani, będziemy żądali odpowiedzi na pytanie, jak jest naprawdę. Dość mydlenia oczu – powiedział poseł Andrzej Adamczyk.

PKP Intercity kupiło pociągi od Alstomu w maju 2011 r. Koszt 20 pociągów to ok. 400 mln euro. Kontrakt o wartości 665 mln euro obejmuje także budowę zaplecza technicznego w Warszawie oraz koszty utrzymania technicznego pociągów przez 17 lat.

RIRM

drukuj