fot. PAP

Pierwsze dwa Pendolino odebrane, koleje na testach

PKP Intercity odebrało pierwsze dwa pociągi Pendolino. Kolejne składy przechodzą testy, tak by od 14 grudnia pociągi mogły kursować z pasażerami pomiędzy Warszawą a Trójmiastem, Krakowem, Katowicami i Wrocławiem – poinformowała spółka.

Pierwotny harmonogram projektu przewidywał przekazanie pierwszych pociągów z pełną dokumentacją 6 maja. Zakładał 7 miesięcy na przygotowanie składów do jazdy z pasażerami. Obecnie czas ten skrócił się do zaledwie 2 miesięcy.

Z perspektywy realizacji całego przedsięwzięcia związanego z zakupem Pendolino jest to informacja korzystna, ale w dalszym ciągu budzi obawę, czy projekt zostanie w pełni zrealizowany – stwierdza poseł Andrzej Adamczyk, wiceszef sejmowej komisji infrastruktury.

– Dobrze, że docierają informacje, iż odbiór jest dokonywany, że producent stara się dostarczyć pociągi w dobrym stanie. Ale czekanie na ostatnią chwilę i taka niepewność w stosunku do wartości kontraktu są wręcz skandalem, i to skandalem na który równie zasłużyli tak producent, jak i odbiorca, czyli PKP Intercity, minister infrastruktury. To duże opóźnienie podpowiada, że mogą być kłopoty, zwłaszcza przed Świętami Bożego Narodzenia – mówi poseł Andrzej Adamczyk.

Koszt 20 pociągów Pendolino zakupionych przez PKP Intercity to ok. 400 mln euro.

Aby pasażerowie mogli pojechać Pendolino, bilety będą musieli nabyć wcześniej, m.in. w kasach, biletomatach czy za pomocą aplikacji mobilnej. Nie będzie takiej możliwości w samym pociągu. „Przedsprzedaż biletów ruszy 15 listopada, ich ceny zaczynają się od 49 zł” – informuje spółka.

RIRM

drukuj