fot. PAP

Awaria podczas testu Pendolino

Nie mamy szczęścia do włoskich pociągów. Podczas testu Pendolino, zakupionego przez nasz kraj, doszło do awarii – informuje portal Stefczyk.info.

Gdy pociąg wjechał na tor testowy PKP, awarii uległ pantograf pociągu oraz sieć trakcyjna. Uszkodzony został też słup energetyczny. PKP bagatelizuje sprawę i tłumaczy, że awaria nie miała nic wspólnego z włoskim pociągiem.

Czesław Warsewicz, wydawca portalu nakolei.pl, mówi że ta drobna sprawa wpisuje się w problemy jakie mamy z Pendolino.

– Był m.in. problem poboru mocy kiedy się dwa pociągi mijały, następnie problem z temperaturą powyżej minus 20 st. Celsjusza. Tych elementów wad technicznych i problemów z funkcjonowaniem jest dużo. Na to się nakłada sytuacja rynku czy braku zasadności przewozowo-ekonomicznej. Z dużym prawdopodobieństwem można powiedzieć, że ten projekt przyniesie ogromne straty. Może doprowadzić do bankructwa przewoźnika PKP InterCity, a za te długi i niegospodarność zapłacimy my – podatnicy, ponieważ to Skarb Państwa gwarantował kredyt, który był wzięty przez PKP InterCity na finansowanie tego projektu – podkreślał Czesław Warsewicz.

Mimo problemów minister Elżbieta Bieńkowska oraz władze PKP Intercity zapewniają, że w grudniu Pendolino będzie jeździło po polskich torach.

RIRM

 

drukuj