fot. PAP

Pendolino z usterkami. PKP Intercity nie odebrało pociągów

PKP Intercity rozpoczęło odbiór szybkich pociągów Pendolino, jednak jak się okazało,  wszystkie cztery składy miały usterki. Nie działały światła lub radio. Z powodu usterek spółka nie odebrała żadnego ze składów – poinformował jeden z dzienników.

Przedstawiciele przewoźnika są przekonani, że problemów można było uniknąć. Gdyby składy trafiły do Intercity w maju, pociągi byłyby już przetestowane.

Pierwsze Pendolino mają zacząć kursować od 15 grudnia bieżącego roku. Obecne usterki poddają jednak tę datę w wątpliwość – mówi poseł Andrzej Adamczyk, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Infrastruktury.

Z tego komunikatu możemy wywnioskować, że mamy do czynienia z niefrasobliwością producenta. To olbrzymi kontrakt (bo przecież 400 mln euro to bezpośrednio zakup pociągów, a 2,7 mld zł sięgała cała wartość kontraktu z serwisem) i pociągi powinny być wykonane perfekcyjnie. Dzisiaj możemy domniemywać, że w związku z tym, że wszystkie składy powinny wyjechać 15 grudnia (a odbiór techniczny się opóźnia) to możemy mieć wtedy do czynienia z wielkim chaosem. Wszystko to, co towarzyszy zakupowi tego pociągu, to, co towarzyszy temu kontraktowi, powinno być w szczególny sposób wyjaśnione – stwierdza Andrzej Adamczyk.

Intercity przyspiesza testowanie składów. Do końca października ma zostać przetestowanych w sumie dziewięć pociągów. Od przyszłego tygodnia będzie sprawdzać dwa składy w dni robocze i dwa w weekendy. Jeśli kolejne testy wypadną równie kiepsko, jak dotychczasowe, dotrzymanie terminu będzie trudne.

RIRM

drukuj