fot. PAP/EPA

PE: Misja obserwacyjna do Gruzji

W tym tygodniu w Gruzji odbędzie się druga tura wyborów lokalnych. Z misją obserwacyjną do tego kraju udają się wybrani posłowie do Parlamentu Europejskiego. Jest to oficjalna wizyta przedstawicieli unijnej instytucji, którzy będą uczestniczyć w procesie wyborczym w Tbilisi.

Druga tura wyborów samorządowych w Gruzji zaplanowana jest na 30 października. Poprzednim razem zwycięzcą okazała się formacja o nazwie Gruzińskie Marzenie zdobywając ponad 46,6 proc. głosów poparcia. W sobotę m.in. w Tbilisi odbędzie się druga tura wyborów mera.

W Parlamencie Europejskim miały miejsce spotkania gruzińskich przedstawicieli z politykami europejskimi, mające na celu przeprowadzenie rozmów o sytuacji politycznej w Tbilisi. W Gruzji będzie również obecna polska reprezentacja. Ambasador Gruzji w Brukseli Wachtang Macharobliszwili przybył w związku z tym z wizytą do Parlamentu Europejskiego.

– Pamiętam jak bardzo Polska wspierała Gruzję w jej aspiracjach co do przyszłego członkostwa w Unii Europejskiej. Bardzo widoczny był również polski wkład w sprawę członkostwa Gruzji w NATO czy też przystąpienie do innych organizacji międzynarodowych. Pragnę podkreślić, że nasza współpraca jest bardzo dobra nie tylko na poziomie bilateralnych stosunków.
W tym kontekście należy również podejść do spraw integracji Gruzji z Unią Europejską
 – mówi ambasador Wachtang Macharobliszwili.

B. wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego europoseł Ryszard Czarnecki jest w delegacji misji obserwacyjnej

– Jestem w Gruzji jako oficjalny obserwator drugiej tury wyborów lokalnych w tym kraju. Gruzja to dla nas ważny kraj ze względów geopolitycznych, bo to kraj, który chce być w NATO, chce być w strukturach europejskich i chce odciąć tę pępowinę z Rosją. Trzeba Tbilisi wspierać. Pamiętajmy też, że to jedno z dwóch najstarszych chrześcijańskich państw świata­ – mówi europoseł Ryszard Czarnecki.

Misja obserwacyjna Parlamentu Europejskiego w Gruzji zakończy się 1 listopada.

Dawid Nahajowski, Bruksela

drukuj