fot. pixabay.com

W Sejmie procedowana jest ustawa ws. podwyżki akcyzy na alkohol i papierosy

Rządowa nowela przewiduje podwyżkę akcyzy na alkohol i papierosy. Zgodnie z projektem od 1 stycznia 2022 roku akcyza na alkohol wzrośnie o 10 procent, a w kolejnych pięciu latach będzie rosła co roku o 5 procent. Minimalna stawka akcyzy na papierosy wzrośnie z obecnych 100 procent do 105 procent całkowitej kwoty akcyzy.

W projekcie zapisano także tzw. mapę drogową, czyli harmonogram podwyżek podatku akcyzowego. W przypadku alkoholu etylowego, piwa, wina, napojów fermentowanych i wyrobów pośrednich – co roku akcyza będzie wzrastała o 5 procent. W przypadku papierów, tytoniu do palenia, cygar i cygaretek oraz wyrobów nowatorskich i suszu tytoniowego zakłada się podniesienie stawki kwotowej – co roku o 10 procent.

Założenia noweli prezentował w Sejmie wiceminister finansów Jan Sarnowski. Jak podkreślał, celem ustawy jest walka z niezdrowymi uzależnieniami.

– Kluczową sprawą przewidzianą w projekcie jest indeksacja stawek akcyzy na wyroby tytoniowe i ich substytutów oraz na napoje alkoholowe. Cel ustawy jest czysto prozdrowotny. Zgodnie z badaniami OECD i WHO, podniesienie akcyzy na wyroby tytoniowe alkoholowe prowadzi do ograniczenia ich dostępności cenowej. Według organizacji międzynarodowych zmniejsza się ich popularność, a zatem ogranicza się negatywne skutki ich spożywania, szczególnie wśród młodzieży. Zgadza się z tym Ministerstwo Zdrowia oraz konsultowane środowiska medyczne – ocenił Jan Sarnowski.

Nowelę krytykuje opozycja, oskarżając rządzących o nieudolną politykę fiskalną i obciążanie obywateli kolejnymi podwyżkami. Drugie czytanie projektu ma się odbyć jeszcze dziś późnym wieczorem.

 

Zuzanna Dąbrowska, Warszawa/RIRM

drukuj