fot. Monika Bilska

Parlament Europejski zagłosuje dziś nad przepisami ws. tzw. „prawa do naprawy” dla konsumentów

Parlament Europejski zagłosuje dziś nad przepisami ws. tzw. „prawa do naprawy” dla konsumentów. Mają one na celu promowanie naprawy towarów w okresie gwarancji i poza nią. W poniedziałek w Parlamencie Europejskim w Strasburgu odbyła się debata nad przepisami.

W dyskusji wzięła udział europoseł Beata Mazurek. Jak mówiła, przygotowane rozwiązania pozwolą na przedłużenie żywotności produktów np. sprzętu AGD i elektroniki.

– Obecnie, gdy nasze sprzęty domowe ulegają usterce, często są po prostu wyrzucane, bo części są drogie albo ich w ogóle nie ma. Ta dyrektywa to także duża szansa dla niezależnych serwisów naprawy. Dzięki zapewnieniu szerokiego dostępu do części zamiennych oraz ułatwieniu świadczenia tych usług transgranicznie zyska na tym nasza gospodarka. Szczególnie widzę w tym miejscu nowe możliwości dla polskich przedsiębiorców, gdyż od dawna istnieje u nas kultura naprawiania urządzeń. Czas wykorzystać nasze mocne strony i wyzwolić ten potencjał – powiedziała Beata Mazurek.

Europoseł Beata Mazurek wyraziła też zadowolenie, że dyrektywa w ostatecznym kształcie będzie prawem do naprawy, a nie przymusem. Poseł do Parlamentu Europejskiego powiedziała, że pierwotna propozycja Komisji Europejskiej odbierała wolność wyboru konsumentom pomiędzy naprawą towaru a jego wymianą. Dodała, że zachętą do naprawy sprzętu będącego na gwarancji będzie otrzymanie dodatkowej dwunastomiesięcznej ochrony prawnej na naprawiony produkt.

 

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl