fot. wikipedia

PE za przejściem do drugiej fazy rozmów ws. Brexitu

Parlament Europejski wyraził zgodę na przejście do drugiej fazy rozmów w sprawie tzw. Brexitu. Ostateczną decyzję podejmą przywódcy krajów członkowskich na szczycie Unii Europejskiej w Brukseli.

Rozmowy na temat wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej trwają od czerwca tego roku. Po długich negocjacjach politycy europejscy dali zielone światło na rozpoczęcie drugiej fazy rozmów.

Unijni negocjatorzy przyznają, że były to nadzwyczaj trudne negocjacje. Jednocześnie zauważają oni rzeczywisty postęp w trzech najważniejszych kwestiach. W trakcie rozmów uzgodniono, że obywatele unijni w Wielkiej Brytanii i Brytyjczycy na obszarze unii zachowają swoje prawa obywatelskie i socjalne. Postanowiono także, że granica między Irlandią a Irlandią Północną zostanie uregulowana w sposób pokojowy.

Politycy ustalili również, że Wielka Brytania spłaci swoje zobowiązania wobec Unii tak, aby żaden z krajów członkowskich nie został pokrzywdzony finansowo. Ostateczną decyzję w sprawie podejmą przywódcy państw wspólnoty podczas zbliżającego się szczytu Unii Europejskiej.

TV Trwam News/RIRM

drukuj