fot. PAP/Radek Pietruszka

Rozmowy nt. rozmieszczenia broni nuklearnej na terenie Polski

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że spotka się z premierem Donaldem Tuskiem ws. możliwości dołączenia przez Polskę do programu Nuclear Sharing. Przebywający z wizytą w Kanadzie prezydent Andrzej Duda na konferencji prasowej wyjaśnił, że Nuclear Sharing jest realizowany przede wszystkim przez Stany Zjednoczone w ramach NATO. Dodał, że w ramach tego programu broń nuklearna była i jest rozlokowana, chociażby w niektórych krajach europejskich należących do Sojuszu.

Prezydent RP zaznaczył, że to się działo przede wszystkim w czasach zimnej wojny, kiedy istniało realne zagrożenie imperializmem sowieckim.

Dzisiaj – jak zauważył – wraca imperializm rosyjski i trzeba na to reagować. Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że Polska jest gotowa na rozmowy o rozmieszczeniu broni nuklearnej na terenie naszego kraju.

– Nie mamy wątpliwości, że obecność broni nuklearnej w sensie instalacji i jej osłona – która jest zawsze elementem absolutnie koniecznym – realizowana przez kraje natowskie, ogromnie wzmacnia bezpieczeństwo państwa. Mamy pełną świadomość, że w ramach bronienia nas przed jakąkolwiek agresją, bronienia w sensie odstraszania, potencjalny udział w Nuclear Sharing z całą pewnością wzmocniłby naszą pozycję i bezpieczeństwo – zaznaczył prezydent Andrzej Duda.

Prezydent przyznał, że spotka się w tej sprawie z premierem Donaldem Tuskiem. Żadne decyzje w tej materii nie są podjęte – podkreślił Andrzej Duda.

Rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow, zapowiedział, że w razie rozmieszczenia w Polsce broni jądrowej rosyjskie władze wojskowe podejmą niezbędne kroki dla bezpieczeństwa państwa.

Prezydent RP podkreślił, że to Rosja realizuje politykę ekspansji nuklearnej i zbliżania swojej broni do granic sojuszu północnoatlantyckiego. Jak zauważył, instalacje nuklearne najprawdopodobniej znajdują się w okręgu królewieckim. Rosyjska broń nuklearna rozlokowywana jest także na Białorusi – dodał prezydent Andrzej Duda.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl