fot. PAP/DPA

Parlament Europejski ponownie będzie debatował o Polsce

Parlament Europejski po raz kolejny podczas sesji plenarnej zajmie się Polską. Konferencja Przewodniczących zgodziła się na tytuł debaty: „Plany dalszego podważania praw podstawowych w Polsce, w szczególności w zakresie standardów Europejskiej Konwencji Praw Człowieka oraz zdrowia, praw seksualnych i reprodukcyjnych”.

Parlament Europejski wysłucha dziś oświadczeń Rady i Komisji m.in. na temat obecnego prawa w Polsce, które dotyczy sprawy ochrony życia poczętego. Pomimo tego, że w 2013 roku większość europosłów przegłosowała zapis mówiący o tym, iż określanie i realizacja polityki w dziedzinie zdrowia reprodukcyjnego i seksualnego oraz edukacji seksualnej należą do kompetencji państw członkowskich – a sama Komisja Europejska ustami komisarzy przyznała, że sprawy dotyczące zdrowia reprodukcyjnego leżą w kompetencji krajów członkowskich Unii – w Parlamencie Europejskim z roku na rok pojawia się grono polityków, którzy domagają się takich debat w Strasburgu.

Parlament Europejski ma dziś mówić także o tzw. wartościach unijnych, które widnieją w art. 2 Traktatu z Lizbony.

Europoseł Ryszard Czarnecki, były wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego, podkreślił, że nie dziwi go powrót w Alzacji do tych samych tematów.

– Dziś kolejna debata w Parlamencie Europejskim w Strasburgu o Polsce. Tym razem (nie po raz pierwszy i pewnie nie po raz ostatni) o prawach reprodukcyjnych i seksualnych, a więc wkoło Macieju i znowu to samo. Oczywiście zero argumentów merytorycznych i propaganda antypolska, a w gruncie rzeczy pretensje do Polski, że ośmiela się być inna, czyli wierna tradycji i ponadczasowym wartościom. Tak naprawdę o to tu chodzi – mówił europoseł Ryszard Czarnecki.

Sesja Parlamentu Europejskiego zakończy się w czwartek. Przed europosłami jeszcze debaty o prawach człowieka, ale w krajach spoza Unii Europejskiej.

Dawid Nahajowski/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl