Parkowanie w centrum miasta będzie droższe

Ceny w miejskich strefach płatnego parkowania będą wyższe – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”. Dzięki zwiększeniu dopuszczalnych stawek lub pełnej deregulacji przepisów rząd chce dać samorządom większa swobodę kształtowania cenników.

Niedługo zostawienie auta w centrum może kosztować nawet o 75 proc. więcej niż obecnie.

Podniesienie stawek od dawna postulują samorządy kilku dużych polskich miast, które chcą odstraszyć kierowców wjeżdżających do centrum miast autami. Zwracają także uwagę, że cenowe widełki ustalone kilkanaście lat temu są nieadekwatne do obecnej sytuacji.

Poseł Grzegorz Woźniak z sejmowej komisji infrastruktury podkreśla, że choć podwyżki mogą uderzyć w kierowców to celem jest usprawnienie polityki transportowej w centrach miast.

­- Na całym świecie postój, parkowanie auta w centrum miasta kosztuje. Chodzi o rotacyjność miejsc i kwestię rozwoju handlu, usług, żeby umożliwić spójną politykę poszczególnym samorządom. Były już dwa razy podejścia ustawodawcze do zmiany tej ustawy – nie znalazły one uznania. Ale w tym momencie to same samorządy proszą o to, by dać im możliwość kształtowania tych cen. Na chwilę obecną nie wiem, czy samorządy będą mogły same kształtować, czy wprowadzimy limity kształtowania, ale na pewno usprawnienie tej polityki ponoszenia opłat –chodzi głównie o centra miast – jest słuszne – powiedział Grzegorz Woźniak.

Pomysł zmiany przepisów dotyczących opłat za parkowanie postulował jeszcze rząd koalicji PO-PSL. Obecnie większość opozycji popiera pomysł PiS.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl