fot. twitter.com

„Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego” – wzmożone kontrole policji na drogach

Rano na drogach w całej Polsce ruszyły wzmożone kontrole policji. Więcej patroli będzie w szczególności w okolicach przejść dla pieszych, przejazdów rowerowych oraz skrzyżowań. A wszystko w ramach akcji pod hasłem „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”.

Piesi to grupa uczestników ruchu drogowego najbardziej zagrożona wypadkami. W tym roku doszło do ponad 5,4 tys. wypadków z udziałem pieszych, w których zginęło 600 osób, a 5 tys. zostało rannych.

W ramach akcji „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego” dziś w godz. 6-22 na drogi w całej Polsce wyjedzie około 5 tys. policjantów, czyli o około tysiąca więcej niż zwykle. Policjanci będą obecni w szczególności w okolicach przejść dla pieszych, przejazdów rowerowych oraz skrzyżowań, a także w miejscach szczególnie niebezpiecznych.

Policja przypomina, że kierowca zbliżając się do przejścia dla pieszych, powinien zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu. Jeśli skręca w drogę poprzeczną, jest zobowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię, na którą wjeżdża.

Policja apeluje również do niechronionych uczestników ruchu drogowego o rozsądek na drodze oraz używanie elementów odblaskowych, nie tylko poza obszarem zabudowanym, ale na wszystkich nieoświetlonych drogach. Eksperci zwracają uwagę, że korzystanie z odblasków kilkukrotnie zwiększa widoczność pieszych i rowerzystów, dając kierowcy czas na wyminięcie lub wyhamowanie, a co za tym idzie – szanse na uniknięcie wypadku.

TV Trwam News

drukuj