fot. flickr.com

KGP ostrzega przed fałszywymi mailami od policji

Policja ostrzega przed fałszywymi mailami, które mogą zainfekować wirusem komputer. Wysyłane przez funkcjonariuszy drogą elektroniczną wiadomości nie zawierają linków odsyłających do stron internetowych, ani spakowanych plików, które odbiorca powinien odpakować – poinformowała w środę policja.

W ostatnim czasie policjanci otrzymują coraz więcej telefonów dotyczących maili wysyłanych rzekomo przez funkcjonariuszy.

„Witam, przesyłam zgłoszenie otrzymane od Komendy Głównej w Warszawie dotyczące wysyłania fałszywych maili z Państwa skrzynki pocztowej. Proszę zapoznać się ze zgłoszeniem oraz terminem przesłuchania w najbliższej placówce policji” – brzmi wiadomość, którą otrzymują nadawcy.

W załączniku takiego maila znajduje się załącznik „Zawiadomienie PDF”. Jego otwarcie może spowodować zainfekowanie komputera złośliwym oprogramowaniem.

Przedstawiciele policji tłumaczą, że wysyłane przez funkcjonariuszy drogą elektroniczną wiadomości nie zawierają linków odsyłających do stron internetowych, ani spakowanych plików, które odbiorca powinien odpakować.

„W związku z pojawiającymi się telefonami i wiadomościami od obywateli o otrzymywanych wiadomościach wysyłanych rzekomo przez funkcjonariuszy Policji informujemy, że Polska Policja w przesyłanych, drogą elektroniczną, wiadomościach nigdy nie wysyła żadnych linków do stron, czy też spakowanych plików, które odbiorca powinien sam rozpakować” – przekazała w środę policja.

Funkcjonariusze apelują, by każdą tego typu informacje potraktować z ostrożnością jako potencjalną wiadomość mogącą zawierać złośliwe oprogramowanie.

PAP/RIRM

drukuj