fot. twitter.com

Papież Franciszek zaprezentował adhortację „Christus vivit”

W Watykanie zaprezentowano we wtorek adhortację apostolską Ojca Świętego Franciszka „Christus vivit” (Chrystus żyje). Dokument stanowi podsumowanie synodu biskupów na temat młodzieży, który odbył się w zeszłym roku.

We wstępie papież zaznaczył, że pierwsze słowa, jakie pragnie skierować do każdego z młodych Chrześcijan brzmią: „Chrystus Żyje i chce abyś żył!”.

Ojciec Święty zwrócił też uwagę młodym odbiorcom tego dokumentu: „niezależnie od tego, jak bardzo byś się oddalił, Zmartwychwstały jest obok ciebie, wzywa cię i czeka na ciebie, abyś zaczął od nowa”.

W przeszło 100-stronnicowej adhortacji papież wyraził też opinię, że aby Kościół był wiarygodny dla młodzieży, musi odzyskać pokorę i słuchać.

Do opublikowanego dokumentu nawiązał w homilii ks. kard. Stanisław Dziwisz podczas Mszy św. sprawowanej w Krakowie. Zwrócił uwagę, że prezentacja ma miejsce w dniu 14. rocznicy śmieci Jana Pawła II.

– Dokument w formie listu do młodych wyraża wrażliwość całego Kościoła wobec sytuacji powołania, marzeń i oczekiwania młodego pokolenia. Wiemy ile św. Jan Paweł II uczynił w tym zakresie, wystarczy wspomnieć o Światowych Dniach Młodzieży, których był inicjatorem. Światowe Dni Młodzieży wpisały się trwale w duszpasterską formę troski o młodych współczesnego Kościoła. Dziś, po 14 latach nowej i duchowej obecności świętego papieża w naszym życiu, ogarnia nas uczucie wdzięczności za to wszystko, kim on dla nas był i nadal jest – powiedział ks. kard Stanisław Dziwisz.

Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 r. o godz. 21.37, w wigilię święta Miłosierdzia Bożego. W kwietniu 2014 papież Franciszek ogłosił go świętym.

Adhortacji apostolska „Christus vivit” Ojca Świętego Franciszka dostępna jest [tutaj].

RIRM

drukuj