fot. PAP/Darek Delmanowicz

Państwowe spółki wspierają walkę z epidemią

KGHM, ARP, PKN Orlen czy Polfa Tarchomin – to tylko niektóre ze spółek Skarbu Państwa, które włączają się w walkę z epidemią koronawirusa. Od wielu dni z polskich przedsiębiorstw płynie wieloraka pomoc m. in. w postaci sprzętu medycznego i środków ochronnych. 

Walka z koronawirusem wciąż trwa. Dla polskich służb to czas wzmożonej pracy i wysiłku. W pomoc aktywnie włączają się polskie przedsiębiorstwa. To czas egzaminu ze społecznej odpowiedzialności biznesu – zauważa minister Maciej Małecki.

– Spółki Skarbu Państwa od pierwszych dni bardzo mocno włączyły się w pomoc Polakom, w pomoc wszystkim zaangażowanym w zwalczanie rozprzestrzeniania epidemii – zwraca uwagę wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki.

PKN Orlen i Polfa rozpoczęły produkcję płynów dezynfekujących. Z kolei KGHM Polska Miedź zakupiła w ostatnim czasie m.in. 50 respiratorów dla polskich szpitali. Wciąż zwiększana jest produkcja maseczek, fartuchów i płynów do dezynfekcji. Dzięki spółkom Skarbu Państwa sfinansowano także zakup sprzętu medycznego i ochronnego dla ośrodków medycznych w Polsce.

– Spółki starają się i korzystają ze swoich kanałów handlowych, ze swoich kontaktów na całym świecie, by dzisiaj zapewnić jak największy asortyment tych produktów, aby on trafił do kraju i służył naszym obywatelom – podkreśla minister aktywów państwowych Jacek Sasin.   

– Na warszawskim lotnisku Okęcie regularnie lądują samoloty wypełnione sprzętem medycznym, środkami ochrony zakupionymi przez spółki Skarbu Państwa i opłaconymi w transporcie do Polski – zauważa Maciej Małecki.

Tutaj dużą rolę odgrywają Polskie Linie Lotnicze LOT. W ostatnich dniach Agencja Rozwoju Przemysłu zapewniła dostawę blisko 2 mln maseczek i ponad 40 tys. kombinezonów. Aktywnie włącza się także spółka KGHM. Dziś do Polski trafił sprzęt warty blisko 35 mln złotych. To już czwarta dostawa w całości opłacona przez miedziowego giganta. A takich działań jest więcej.

– W tym PGZ podjęła się również produkcji maseczek, fartuchów, gogli. W miarę możliwości organizujemy to w ramach spółek Skarbu Państwa – zaznacza Jacek Sasin.

Minister Maciej Małecki podkreśla, że polskie przedsiębiorstwa państwowe czują odpowiedzialność wobec narodu.

– Inicjatywa i wola pomocy jest po stronie spółek Skarbu Państwa. Nikogo z prezesów spółek nie musieliśmy namawiać, nie musieliśmy prosić o tę pomoc – zapewnia Maciej Małecki.   

To pokazuje, że kapitał ma narodowość – zauważa wiceminister aktywów państwowych. Z kolei dr Aleksander Kozicki zwraca uwagę, że takich spółek w Polsce powinno być więcej.

– Przez dziesiątki lat mówiono, iż mienie państwowe, państwowe zakłady pracy to przeżytek, to archaiczna forma zarządzania, archaiczna forma własności, relikt komunizmu. Nic bardziej mylnego. Okazało się, że w godzinie próby spółki Skarbu Państwa odgrywają bardzo ważną rolę społeczną – mówi

Dr Aleksander Kozicki dodaje, że działania te z pewnością są na korzyść państwa i narodu. Spółki Skarbu Państwa przeznaczyły już łącznie ponad 100 mln złotych na walkę z epidemią.

TV Trwam News

drukuj