fot. PAP/Darek Delmanowicz

Zasady obwiązujące podczas domowej kwarantanny

Każdego dnia przybywa osób, które z powodu zagrożenia koronawirusem muszą odbyć kwarantannę domową. Przypominamy o tym, co można robić, a czego nie wolno podczas przymusowego pobytu w domu.

Ministerstwo Zdrowia przygotowało krótki film, w którym w ciągu niecałej minuty dowiadujemy się czym jest kwarantanna domowa i jak należy ją odbyć.

W Polsce kwarantanną domową objęte są setki tysięcy osób. To najczęściej osoby, które miały bliski kontakt z osobami zakażonymi. To także Polacy, którzy wrócili z zagranicy.

– Wówczas taka osoba musi ją spędzić w domu. Nie może wychodzić. Nie może przyjmować gości. Jak również zachować ten reżim sanitarny – mówi Cyryla Staszewska z Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Poznaniu.

Jeżeli w domu, w którym odbywamy kwarantannę są inne osoby, powinniśmy pamiętać o zachowaniu bezpiecznego odstępu. Wynosi on minimum dwa metry. W czasie kwarantanny nie wolno opuszczać domu. Mamy też pewne obowiązki.

W przypadku wystąpienia gorączki, kaszlu albo duszności należy skontaktować się ze stacją sanitarno-epidemiologiczną. Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało specjalną aplikację, która ułatwia przejście obowiązkowej kwarantanny w warunkach domowych.

– Zachęcamy, aby te osoby, które są poddane kwarantannie korzystały z takiej aplikacji. Wówczas wizyta policjanta nie będzie już konieczna. Ci policjanci będą mogli być kierowani do innych bardzo ważnych zadań – tłumaczy Mariusz Ciarka z Komendy Głównej Policji w Warszawie.

Aplikacja „[Kwarantanna domowa]” skierowana jest tylko do osób objętych kwarantanną. Umożliwia ona potwierdzenie miejsca pobytu i ocenę stanu zdrowia. Dzięki aplikacji zyskujemy też szybki dostęp do niezbędnych, pomocnych w czasie kwarantanny informacji.

TV Trwam News

drukuj