fot. PAP/Tytus Żmijewski

Dr inż. P. Sałek: Ważne jest, aby chronić klimat, jednak nie może się to odbywać kosztem człowieka

Absolutnie jestem za tym, aby chronić klimat i działać prośrodowiskowo, tylko chciałbym, żeby było to robione uczciwie w stosunku do wszystkich partnerów w ramach Unii Europejskiej i w ramach globalnego procesu klimatycznego – mówił poseł Prawa i Sprawiedliwości, Paweł Sałek, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

W Dubaju trwa szczyt klimatyczny COP28, w którym wziął udział prezydent Andrzej Duda. Celem szczytu jest przede wszystkim podsumowanie postępów w realizacji celów klimatycznych określonych w porozumieniu paryskim.

https://twitter.com/prezydentpl/status/1730982468109402593

– Organizatorzy pokazują ze względu na swoją charakterystykę surowcową, energetyczną i dokonania w ramach odnawialnych źródeł energii, że ich bogactwo i całe zaangażowanie finansowe jest zbudowane w oparciu o surowce naturalne, jakimi dysponują, czyli ropa naftowa, gaz zimny. Jednocześnie bardzo mocno podkreślają kwestie odnawialnych źródeł energii – powiedział Paweł Sałek.

Na konferencji COP28 padła deklaracja powołania funduszu strat i zniszczeń. Jak zaznaczył gość Radia Maryja, z funduszu będą mogły skorzystać osoby, które zostały dotknięte katastrofami środowiskowymi. W trakcie szczytu prezydent Andrzej Duda odniósł się do kwestii związanych ze sprawiedliwą transformacją.

– My jako Polska i Zjednoczone Emiraty Arabskie mamy bardzo podobne spostrzeżenie, jeśli chodzi o proces negocjacji transformacji klimatycznej, który jest już kontynuowany od kilku dekad. Jednocześnie daje to szansę na zrównoważony rozwój świata – wskazał poseł PiS.

Dodał, że porozumienie paryskie, które zostało przyjęte w 2015 roku nie uznaje pojęcia dekarbonizacji, czyli usunięcia wszystkich węglowodorów z wytwarzania energii, tylko mówi o neutralności klimatycznej.

– Patrząc na liczby związane z tym, ile dane państwo, dana grupa gospodarcza, emituje w układzie całego świata, to dzisiaj emisyjność Unii Europejskiej, w zależności do jakich danych sięgniemy, od kilku lat wynosi 11 procent na całym świecie. Ostatnio te dane pokazują około 7 procent – tyle Unia Europejska odpowiada za emisję gazów cieplarnianych – zaznaczył Paweł Sałek.

Jak podkreślił poseł PiS, ważne jest, aby chronić klimat, jednak nie może się to odbywać kosztem człowieka.

– Absolutnie jestem za tym, aby chronić klimat, działać prośrodowiskowo, tylko chciałbym, żeby było to robione uczciwie w stosunku do wszystkich partnerów w ramach Unii Europejskiej i w ramach globalnego procesu klimatycznego. Polsce zawsze łatwiej było zabiegać o swoje interesy na poziomie globalnym, a zdecydowanie trudniej na poziomie Unii Europejskiej. Musimy się starać, tylko pytanie, jakim kosztem. Dlatego hasło, które pojawiło się w 2018 roku na COP24 w Katowicach mówiło o tym, że jeżeli mamy przeobrażać swoją gospodarkę, cały sektor energetyczny, musi się to odbywać w sposób zrównoważony, rozsądny (…). Jeśli mają być dokonywane zmiany, to człowiek ma być centrum tych zmian – podkreślił gość Radia Maryja.

Całość audycji „Aktualności dnia” można wysłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl