fot. pixabay.com

Oświadczenie UE: Należy zapobiec nawrotowi niekontrolowanych nielegalnych ruchów migracyjnych na dużą skalę

Państwa członkowskie Unii Europejskiej są zdecydowane działać wspólnie, aby zapobiec nawrotowi niekontrolowanych nielegalnych ruchów migracyjnych na dużą skalę, z jakimi zmagano się w przeszłości. Należy unikać zachęt do nielegalnej migracji – głosi wspólne oświadczenie przyjęte przez ministrów spraw wewnętrznych UE.

We wtorek w Brukseli odbyło się nadzwyczajne spotkanie ministrów spraw wewnętrznych UE ws. kryzysu w Afganistanie i kwestii dotyczącej migracji. Zakończyło się przyjęciem wspólnego oświadczenia „27-ki” w tej sprawie.

Wiceszef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Bartosz Grodecki, poinformował, że w oświadczeniu szefów resortów uwzględniono polskie uwagi dotyczące dodania do niego kwestii instrumentalizacji migracji.

– Zagrożeniem hybrydowym jest wykorzystywanie w sposób instrumentalny procesów migracyjnych do wywierania nacisków na państwa Wspólnoty. Nasza uwaga spotkała się z szerokim zainteresowaniem krajów członkowskich. Zostaliśmy poparci przez znakomitą większość grona w Radzie ds. Wymiaru Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych, głównie przez Austrię, Niemcy, partnerów V4 i kraje bałtyckie. (…) To, co chcieliśmy uzyskać, zostało z sukcesem wpisane do oświadczenia całej Rady – powiedział wiceminister Bartosz Grodecki.

Kraje UE uzgodniły zwiększenie pomocy dla Afgańczyków, choć w oświadczeniu nie ma szczegółów dot. zakresu tej pomocy. Wspólny dokument dotyczy też kwestii migracyjnych.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl