fot. ipn.gov.pl

Ostrołęka upamiętniła Żołnierzy Niezłomnych

W całym kraju trwają obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W Ostrołęce hołd bohaterom antykomunistycznego podziemia oddali przedstawiciele najwyższych władz państwowych. Premier RP Mateusz Morawiecki złożył kwiaty przed Pomnikiem Ofiar Terroru Komunistycznego.

Głównym punktem uroczystości w Ostrołęce było zakończenie przebudowy oraz rozbudowy siedziby Muzeum Żołnierzy Wyklętych. Przedstawiciel wykonawcy prac budowlanych symbolicznie przekazał klucze do placówki.

Walka o pamięć ma sens, bo ona jest fundamentem naszej przyszłości; dzięki Muzeum Żołnierzy Wyklętych historia nie będzie milczeć o bohaterach – powiedział szef rządu Mateusz Morawiecki. Premier przypomniał też zasługi wybranych Żołnierzy Niezłomnych.

– Hieronim Dekutowski ps. Zapora, który przeprowadził bardzo wiele śmiałych akcji na terenie Lubelszczyzny, walczył do końca, zamordowany w mokotowskim więzieniu w 1949 r.; Stanisław Sojczyński ps. Warszyc, który w listopadzie 1945 r. przemaszerował z oddziałem trzystu swoich żołnierzy przez Radomsko, dając wyraz, że Polska Niepodległościowa, Polska Wolna jeszcze nie zginęła, jeszcze walczy. Henryk Habiera ps. Korzeń, który przeprowadził akcje        oswobodzenia więźniów – akcentował Prezes Rady Ministrów.

Z kolei wicepremier i minister kultury Piotr Gliński mówił o roli Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce. Jak wskazał, obiekt to hołd pamięci dla polskiej historii.

– Poprzedni minister kultury na inicjatywę oddolną społeczeństwa ostrołęckiego odpisał, że polityka państwa polskiego nie przewiduje budowy Muzeum Żołnierzy Wyklętych. To my uważamy, że przewiduje i to jest dowód, że realizujemy tę politykę dla nas wszystkich, nie tylko dla społeczności lokalnej, ale dla całej Polski. Pamięć o tamtych ludziach, o tamtych czasach i o tamtych wyborach jest niezbędna dla naszej wspólnoty politycznej obecnie – mówił szef resortu.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” obchodzimy po raz 9. Centralne obchody odbywają się w Warszawie. Dzień upamiętniający polskich bohaterów antykomunistycznego podziemia w 2011 roku ustanowił Parlament.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl