Warszawa. Msza św. w intencji Żołnierzy Wyklętych

Żyjcie w pokoju, żołnierze wierni do końca – powiedział ks. bp Michał Janocha, który przewodniczył w środę wieczorem Mszy św. w intencji Żołnierzy Wyklętych w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela. Nabożeństwo jest częścią obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

„Pamiętaj, że prochem jesteś i w proch się obrócisz, ale Pan ciebie wskrzesi w dniu ostatecznym żyj w pokoju” – powiedział nawiązując do liturgii chrześcijańskiego pogrzebu.

„To jest w dobra nowina – żyjcie w pokoju żołnierze po dwakroć skazani, żołnierze opuszczeni, żołnierze wierni do końca, żyjcie w pokoju, żyjmy w pokoju” – zakończył kazanie ksiądz biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej.

W Mszy św. wzięli udział m.in. marszałek Sejmu Marek Kuchciński, szef MON Antoni Macierewicz, przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP, są także parlamentarzyści z Węgier.

Przypadający 1 marca Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” ustanowił w 2011 r. parlament „w hołdzie Żołnierzom Wyklętym – bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu”.

PAP/RIRM

drukuj