Ostateczne ustalenia dot. kolejarzy do końca stycznia

Spór zbiorowy na kolei zakończy się do pierwszego lutego, kiedy mają obowiązywać nowe zasady świadczeń – poinformował Leszek Miętek, przewodniczący Konfederacji Kolejowych Związków Zawodowych.

Obecnie trwają mediacje kolejarskich związkowców z pracodawcą. Podczas dzisiejszych rozmów ustalono dotąd jedynie termin zakończenia sporu zbiorowego.

– W dniu dzisiejszym podpisaliśmy wspólne ustalenia, takie że obie strony zobowiązały się, że ten spór będzie zakończony porozumieniem, albo rozbieżnością do końca stycznia. To jest ważne ustalenie, które zobowiązuje obie strony do tego, żeby nie grały na czas – powiedział Leszek Miętek, przewodniczący Konfederacji Kolejowych Związków Zawodowych.

Spór zbiorowy dotyczy zachowania ulg przejazdowych dla kolejarzy. Prowokacyjne działania władz spółek kolejowych, a także fiasko wczorajszych rozmów spowodowały, że dziś rano odbył się dwugodzinny strajk ostrzegawczy. Po zakończeniu strajku kolejarze przystąpili do rozmów.

Do tego, co dzieje się na kolei odnieśli się dziś na konferencji posłowie PiS-u. Pytali po co Polakom minister transportu Sławomir Nowak – skoro problemy na kolei, problemy w budowie autostrad czy problemy dot. budownictwa mieszkaniowego, to – jak mówi szef resortu transportu – nie jego problem – zwrócił uwagę poseł Andrzej Adamczyk.

– Za co odpowiada Sławomir Nowak, który jeszcze wczoraj mówił o tym, że sprawa kolei to nie jego problem? Mówił, że sprawa innych podległych przedsiębiorstw podmiotowych związanych z transportem, z budową autostrad czy część kompetencji resortu, która dotyczy chociażby budownictwa mieszkaniowego – to nie jego problem. Gdyby minister Nowak był pracownikiem przedsiębiorstwa, gdzie na końcu okresu obliczeniowego, rozrachunkowego liczy się zysk lub strata – już by tam nie pracował, zostałby zwolniony. Po co Polsce potrzebny jest Sławomir Nowak, minister transportu? Za co odpowiada minister transportu Sławomir Nowak? Takie pytania kierujemy do Donalda Tuska. Mamy nadzieje, że usłyszymy odpowiedź – powiedział pos. Andrzej Adamczyk.

RIRM

 

drukuj